SAVONLINNA OPERA GAMES

Granrothille OperaGames-voitto, Yli-Huhtala on uusi Lady Champion

 

 

 

r-steel kisa-3 low copy

 

 

OperaGamesien toinen kilpailupäivä oli täynnä jännitystä ja upeita urheilusuorituksia. Päivän aikana hypättiin muun muassa OperaGames-kilpailuiden perinteikkäät nimikkoluokat: XV Lady Champion ja XXV OperaGames-luokka, jotka molemmat tarjosivat sitä mitä ratsastusurheilu parhaimmillaan antaa: viihdyttävän ja vauhdikkaan jännitysnäytelmän loppumetreille asti. 

 

Järjestyksessään jo 15. Prix de RTV-Yhtymä XV Lady Champion radalle starttasi 47 naisratsastajaa, heidän joukossaan muutama aikaisempien vuosien voittajakin. 22 ratsukkoa selvitti 125 cm perusradan virhepisteittä ja starttasi uusintaan. Ja vaikka heistä yhdeksän teki ”tuplanollat” piti uusinta viimeiseen asti katsojia jännityksessä. Uusinnan viimeisenä ratsukkona lähtenyt Ratsastusseura Varsan Maija Yli-Huhtala sai paineet niskaansa kun juuri häntä ennen startannut Hattel Ridersien Elena Hämäläinen & Wiseguy tekivät uuden nopean pohja-ajan alittamalla johtopaikkaa pitäneen Tuusulan Ratsastajien Kia Orhasen ajan 67,98 kolmellakymmenellä sekunninkymmenyksellä. Yli-Huhtala lähti uusintaradalla kylmähermoisesti haastamaan Hämäläisen tulosta 47,68. Tavoite onnistui, kaikki puomit pysyivät kantimissaan ja hän paransi Hämäläisen johtotulosta jopa kahdella sekunnilla kellottaen maalissa ajakseen 45.64. Näin Yli-Huhtala sai nimensä kirjoihin uutena Lady Championina ja 1000 euroa palkintorahaa, Hämäläisen jäädessä toiseksi ja Orhasen kolmanneksi.

 

lady champion 2 low copy

 

Päivän pääluokassa XXV OperaGames GP presented by R-Steel 140 cm radalle lähti 22 ratsukkoa. Uusinta ratsastettiin kymmenen perusradalta nollatuloksen saaneen ratsukon kesken. Lady Championin tapaan luokan ehkä jännittävimmät hetken nähtiin ihan luokan loppupuolella kun Ypäjän Ratsastajien Jukka Rantanen & Carlos Santana tekivät virhepisteettömän suorituksen ja aivan omilla sekunneillaan olevan huippunopean ajan 50,61. Vaan lähes heti perään takaa ajoon lähti luokan viimeisenä ratsukkoa Hattel Ridersien Susanna Granroth & Baccara, jotka suoriutuivat radastaan hämmästyttävästi vielä Rantastakin nopeammin – Granroth kiidätti Baccaran maalilinjan yli ajassa 50,25. Granrothin onnistumisen kruunasi Leopoldolla saatu kolmosija ajalla 53,63. Uusinnassa nollatuloksen tekivät myös Husön Ratsastajien Venla Keränen & Claire II, Ratsastuseura Kiva ry:n Tuisku Kivikoski-Vainio & Carolus sek Hattel Ridersien Sanna Backlund & ST Quel Exelance.

 

r-steel kisa low copy

 

Päivän aikana ratsastettiin myös avoin 120 cm aikaratsastusluokka, jonka voitti Tuisku Kivikoski-Vainio ratsulla Pinewood Sari Jones 2587. Nuorten hevosten Racing Trophy luokissa 7-vuotiaiden 130 cm luokassa voittoon ratsasti Lehtimäen Ratsastajat ry:n Meeri Sipiläinen & Joline. 6-vuotiaiden 120 cm luokassa saatiin 5 nollatulosta ja 5-vuotiaiden luokassa 110 cm tasolla 6 puhdasta suoritusta.

 

2-tasolla käydyissä luokissa 110 cm luokkavoiton nappasi Ratsastusseura Kiva ry:n Aasa Laaksonen & Q ja 100 cm luokassa Siilin Ratsastajien Sara Pahkala & Eddy G. 

 

Kilpailut jatkuvat huomenna. Päivän aikana nähdään viisi luokkaa, joista pääluokkana XXV OperaGames presented by SsangYong autokilpailun finaali 130 cm korkeudella.

 

 

************

 

TULOKSET:

XXV OperaGames 8.7.

Savonlinnan Ratsastajat

Esteratsastus

 

Luokka 9

140 cm perusrata ja uusinta

22 lähtijää ja 6 sijoittuu

 

1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara 0-0/50.25, 2) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Carlos Santana 15 0-0/50.61, 3) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Leopoldo 200 0-0/53.63, 4) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Claire II 0-0/57.82, 5) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Carolus 0-0/59.71, 6) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – ST Quel Exelance 0-0/61.52, 7) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Osaka Hästak 0-4/50.69, 8) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wilhelmina 0-4/50.75, 9) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Rebeca 0-4/53.20, 10) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Elinea VDL 0-4/61.37, 11) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 4/73.32, 12) Petri Korhonen, Team Mp Riders ry – Ingliston Wicker 199 4/77.99, 13) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B 4/78.19, 14) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Bleu Lady 4/78.55, 15) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Elano 4/79.58, 16) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Prospect 4/81.42, 17) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 4/81.78, 18) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Funkel Gabriel 4/87.15, 19) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition 8/82.14, 20) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Iscara del Maset 8/84.25, 21) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Armani II Kesk., 21) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma Hyl.

 

Luokka 8 

125 cm perusrata ja uusinta

48 lähtijää ja 12 sijoittuu

 

1) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II 0-0/45.64, 2) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wiseguy 0-0/47.68, 3) Kia Orhanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Jarco van de Rundsvoort 0-0/47.98, 4) Sara Kumpulainen, Ratsastusseura Ork ry – Duc 0-0/49.37, 5) Sonja Kaakko, Ratsastusseura Tavastia ry – Estera 0-0/50.80, 6) Maria Salminen, Rabbelugnin Ratsastajat ry – Collected But Not 0-0/52.53, 7) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Greta Green 0-0/53.65, 8) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Birchcape's Wonderland 0-0/54.94, 9) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Con Tentus 0-0/59.80, 10) Sari Lundén, Tampereen Ratsastusseura ry – Lasdiema 2762 0-4/46.89, 11) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Dolanda 0-4/48.60, 12) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Castello 0-4/48.97, 13) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D 0-4/48.98, 14) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cissy 0-4/51.04, 15) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T. 0-4/51.49, 16) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Volovent du Veret 0-4/51.60, 17) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Gambia 0-4/52.62, 18) Milla Sundvall, Gumbölen Ratsastajat ry – Gravis 0-4/53.74, 19) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Rapsodija 0-4/54.49, 20) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown 0-8/50.95, 21) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Bozz 0-12/53.03, 22) Veera Ihatsu, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Hemingway 0-Hyl., 23) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hipograph 4/72.19, 24) Nette Ivars, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Gezebelle-LT Z 4/73.49, 25) Alexandra Barthelaix, Lohjan Ratsastajat ry – Carey 4/74.03, 26) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alabama-Balia 4/76.18, 27) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Euro-Star Blue 4/77.90, 28) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Kiss of Stallex 4/77.96, 29) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Eye Catcher 4/78.76, 30) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – LRK Armenius 4/79.69, 31) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna 4/81.16, 32) Linda Metsämäki, Ypäjän Ratsastajat ry – Deblin H.V 5/82.07, 33) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Alf 5/83.16, 34) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone 5/83.78, 35) Mira Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Warnaba L Z 8/79.55, 36) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Lady Gala 8/80.37, 37) Auli Lamers, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Balans 11/91.62, 38) Jonna Weisell, Siilin Ratsastajat ry – Coreno 12/75.56, 39) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – My Medeia 12/79.96, 40) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Elitha 15/106.60, 41) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Destiny 15/122.28, 42) Iisa Huttula, Nika Team ry – Chandara Hyl., 42) Kirsi Makkonen, Riding Club Motive ry – Die Hard Hyl., 42) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Ballerina Z Hyl., 42) Jenna-Jasmin Pehkonen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Hallo-Croket van Puyenbroeck Hyl., 42) Laura Konttinen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Pimiento de la Violle Hyl., 42) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Satellite Hyl., 42) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Chalifas Hyl.

 

Luokka 7

120 cm aikaratsastus

29 lähtijää ja 8 sijoittuu

 

1) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Pinewood Sari Jones 2587 0/59.49, 2) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Csaba 0/61.47, 3) Markus Backlund, Hattel Riders ry – Lawinium 0/62.95, 4) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zoncordes 0/67.49, 5) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Capisce Uno 0/68.99, 6) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Firenza 0/69.25, 7) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Con Tentus 0/75.19, 8) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Fashion 0/78.85, 9) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Assonic T 0/80.26, 10) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Jackpot van de Kievitsdriesen 4/57.79, 11) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena Drum SV 4/67.65, 12) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Fun For 2 C 4/68.74, 13) Mette Perälä, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Caldas 4/73.55, 14) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Bon-Bon R 4/77.50, 15) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Lady Gala 4/78.01, 16) Ida Johansson, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Helios du Petit Vivier 4/78.83, 17) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A'Nuit 4/79.66, 18) Jenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 8/68.01, 19) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Anne B. 8/69.08, 20) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Clover O.T. Lowlands 8/81.73, 21) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Blueberryhill's Avantgard 9/85.66, 22) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Tiffany III 9/85.99, 23) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Satellite 10/105.66, 24) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Chanel Hyl., 24) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Thunderbird DS Z Hyl., 24) Jenna-Jasmin Pehkonen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Hallo-Croket van Puyenbroeck Hyl., 24) Lina Leväaho, Tuusulan Ratsastajat ry – Beaty E.B. Hyl., 24) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Capiola Hyl., 24) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Master Hyl.

 

Luokka 6A

130 cm Racing Trophy 7v hevoset arv. A.1.0

3 lähtijää ja 1 sijoittuu

 

1) Meeri Sipiläinen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Joline 0/76.48, 2) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Quardino L 184 4/86.55, 3) Iisa Huttula, Nika Team ry – Carrera Love 18/123.63

 

Luokka 6B

120 cm Racing Trophy 6v hevoset arv. A.1.0

6 lähtijää ja 2 sijoittuu

 

1) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Q And Q DK Z 0/81.26, 1) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – E-Type 0/78.56, 1) Sonja Kaakko, Ratsastusseura Tavastia ry – Celtas Quintina 0/80.65, 1) Noora Forstén, Helsingin Ratsastajat ry – Casalia R 0/85.58, 1) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Galaxy 0/82.79, 6) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Billy Windsor 5/87.68

 

Luokka 6C

110 cm Racing Trophy arv. A.1.0

8 lähtijää ja 2 sijoittuu

 

1) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Lovely Friend 2949 0/76.55, 1) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Chicago de Circee 0/72.51, 1) Veera Ihatsu, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Mo Cuishle 0/76.22, 1) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Heather Nova 0/74.94, 1) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Diamant Dark 0/72.41, 6) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Z Bordeaux Z 4/72.10, 7) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Kehvola Zeta 8/73.90, 8) Teemu Tuovinen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Scaup Galveston Hyl.

 

Luokka 11 

110 cm aikaratsastus

23 lähtijää ja 6 sijoittuu

 

1) Aasa Laaksonen, Ratsastusseura Kiva ry – Q 0/59.44, 2) Sofia Soilu, Team Fincheval ry – For Next Generation 0/63.87, 3) Merilin Skippari, Urheiluratsastusseura Tammer R – Clitschko 0/63.89, 4) Noora Manninen, Husön Ratsastajat ry – Flox 0/64.12, 5) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – CP Centi 0/64.42, 6) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Fantastic 0/65.37, 7) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Al Carrera 0/67.83, 8) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Calaisa SN 0/68.78, 9) Anniina Ruotsalainen, Oulun Ratsastajat ry – Carenina 0/70.08, 10) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego 0/72.07, 11) Iissa Koskinen, Kuopion Ratsastajat ry – Floridatimes O 0/72.61, 12) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Anne B. 4/56.21, 13) Reetta Sundberg, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Carinja 4/59.36, 14) Kaisla Klemettilä, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II 4/74.56, 15) Petra Huru, Porin Ratsastajat ry – Laszlo 5/79.33, 16) Jemina Rissanen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Ela II 6/82.48, 17) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Angelina de Circee 7/87.58, 18) Anna-Elisa Orajärvi, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Brooklyn BC 7/87.92, 19) Paula Räsänen, Puijon Laukka ry – Gee W Flo-Rida U 8/64.86, 20) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Thunderbird DS Z 9/76.15, 21) Veronica Lindberg, Kotkan Ratsastajat ry – Bel Amis de la Roche 10/97.31, 22) Katariina Karjalainen, Siilin Ratsastajat ry – Ernesto 12/68.79, 23) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Eduard 18/112.50

 

Luokka 10

100 cm aikaratsastus

34 lähtijää ja 9 sijoittuu

 

1) Sara Pahkala, Siilin Ratsastajat ry – Eddy G 0/51.55, 2) Jemina Rissanen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Ela II 0/51.56, 3) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0/51.71, 4) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – Al Quinara 0/52.89, 5) Veera Seppänen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Don-Bars 0/53.84, 6) Pauliina Nousiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Princess Sparkle 0/54.15, 7) Kaisla Klemettilä, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II 0/56.01, 8) Jasper Karhu, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 0/57.27, 9) Tiina Kuronen, Kuopion Ratsastajat ry – Qiara KS 0/58.12, 10) Minea Forsell, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Kirkebys Princess 0/61.31, 11) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Chalifas 0/61.45, 12) Eerika Huovinen, Oulun Ratsastajat ry – Unique III 0/61.71, 13) Sofia Soilu, Team Fincheval ry – Ally Mc Beal 0/62.48, 14) Anu Häkkinen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Ravel II 0/63.97, 15) Mette Perälä, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – High Fly 0/64.32, 16) Paula Räsänen, Puijon Laukka ry – Poke Rols 0/67.36, 17) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Obora's Jean 0/73.39, 18) Reetta Sundberg, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Zandor III 0/73.96, 19) Lotta Hyttinen, Oulun Ratsastajat ry – Viola 2/85.59, 20) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – Cloebayou v/d Castershoeve 4/52.75, 21) Katariina Karjalainen, Siilin Ratsastajat ry – Ernesto 4/67.98, 22) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada 4/76.00, 23) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Landwind 6/82.02, 24) Jutta Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 8/56.06, 25) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Aristocrat 8/67.56, 26) Paula Räsänen, Puijon Laukka ry – Gee W Flo-Rida U 8/69.04, 27) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Master 9/96.83, 28) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego 10/99.33, 29) Liia Brusin, Similän Ratsastusurheilijat ry – Wisconsa 12/106.45, 30) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Follow Me 13/95.18, 31) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Eduard 13/110.69, 32) Viivi Immonen, Sulkavan Ratsastajat ry – Bavo Hyl., 32) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets Hyl., 32) Netta Pietilä, Tampereen Ratsastusseura ry – Brok Hyl.