SAVONLINNA OPERA GAMES

Ensimmäisenä kilpailupäivänä ratsastettiin autokilpailun finaalipaikoista

DSC 02362

 

OperaGames-juhlakilpailut käynnistyivät tänään perjantaina 7.7. Jo 25. kerran järjestettävä tapahtuma keräsi tänäkin vuonna Suomen ratsastusurheilun kärkinimet Vuohimäkeen mittelemään paremmuudestaan, eikä vähiten jo toisen kerran ratsastettavan autokilpailun houkuttelemina.

 

Päivän aikana ratsastettiin 5 luokkaa, joista päivän kohokohtana Prix de Terveystalo 130 cm luokka, joka oli samalla karsintaluokka sunnuntaina kilpailuviikonlopun hupentumana käytävään XXV OperaGames presented by SssangYong -autokilpailun finaaliin. Karsintaluokassa starttasi yli viisikymmentä ratsukkoa. Ennakkoasemista ei kukaan kuitenkaan lähde sunnuntaille, sillä silloin tullaan näkemään jotakuinkin toisinto tämän päivän karsinnasta – mukaan finaaliin kvaalautui jopa 45 ratsukkoa.

 

Luokkavoiton karsintaluokassa vei Riding Club Ohenharjua edustava Anne Penttinen-Kemppi & Rebeca tiukasti viidellä sekunninkymmenyksellä nopeammalla ajalla ennen Ratsastusseura Ainon Hanna Tardiveauta & Wetrichtaa sekä viime vuonna autokilpailun voittanutta Susanna Granrothia ja Baccaraa.

 

Autofinaalin tiensä selvittivät:

1) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Rebeca

2) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Wetrichta

3) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara

4) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D

5) Petri Korhonen, Team Mp Riders ry – Ingliston Wicker 199

6) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 

7) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Carlos Santana 15

8) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Leopoldo 200

9) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II

10) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wilhelmina

11) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition 0-4/46.57

12) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alabama-Balia

13) Sara Kumpulainen, Ratsastusseura Ork ry – Duc

14) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B

15) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Bleu Lady

16) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Osaka Hästak

17) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Volovent du Veret 

18) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna

19) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Dolanda

20) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Sikais

21) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Elano

22) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Jackpot van de Kievitsdriesen

23) Maria Salminen, Rabbelugnin Ratsastajat ry – Collected But Not

24) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Claire II

25) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Blueberryhill's Avantgard 

26) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Iscara del Maset

27) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z28) Elena 

Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T.

29) Alexandra Barthelaix, Lohjan Ratsastajat ry – Carey

30) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Rapsodija

31) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Castello

32) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Destin

33) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Carolus

34) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – ST Quel Exelance

35) Sari Lundén, Tampereen Ratsastusseura ry – Lasdiema 2762

36) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Armani II

37) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma

38) Kia Orhanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Jarco van de Rundsvoort

39) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Prospect

40) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Eye Catcher

) Iisa Huttula, Nika Team ry – Casquetta

42) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Bon-Bon R

43) Nette Ivars, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Gezebelle-LT Z

4) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cissy 

45) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Elinea VDL

 

120 cm tasolla ratsastetun kaikille avoimen Prix de FootCare luokan voittoon ratsasti Tampereen Ratsastusseuran Nita Raiskio & Dolanda. Suorituksellaan hän hankki itselleen Lucky Winners -paikan Helsinki International Horse Showhun.

 

2-tasolla kilpailitiin aamupäivällä. 110 cm korkeudella Prix de Velj. Walsten luokassa luokkavoitto lähti Kiuruveden Ratsastajien Eveliina Riikosen & Zoncordesin matkaan. 100 cm tasolla käydyn Prix de Pavo luokan voitto sen sijaan jäi järjestäjäseuralle kun Savonlinnan Ratsastajien Jasper Karhu & Okey nappasivat luokkavoiton. Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Jutta Nuutinen & Jim ottivat ykkössijan Prix de Savonlinna Kaupunki luokassa 90 cm tasolla.

 

Kilpailut jatkuvat huomenna. Päivän aikana nähdään kahdeksan luokkaa, joista päivän pääluokkana vain naisille avoin Prix de RTV-Yhtymä XV Ladychampion 125 cm korkeudella sekä kilpailujen juhlaluokka Savonlinna XXV OperaGames GP presented by R-steel 140 korkeudella.

 

 

***************

 

TULOKSET:

 

XXV OperaGames 7.7.

Savonlinnan Ratsastajat ry

Esteratsastus

 

Luokka 5

130 cm arv. AM5.2 

Karsinta autokilpailun finaaliin

51 lähtijää ja 13 sijoittuu

 

1) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Rebeca 0-0/41.61, 2) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Wetrichta 0-0/41.66, 3) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara 0-0/42.48, 4) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D 0-0/42.66, 5) Petri Korhonen, Team Mp Riders ry – Ingliston Wicker 199 0-0/42.87, 6) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 0-0/43.28, 7) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Carlos Santana 15 0-0/43.53, 8) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Leopoldo 200 0-0/46.12, 9) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II 0-0/49.87, 10) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wilhelmina 0-4/43.81, 11) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition 0-4/46.57, 12) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alabama-Balia 0-4/46.83, 13) Sara Kumpulainen, Ratsastusseura Ork ry – Duc 0-4/47.25, 14) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B 0-4/47.37, 15) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Bleu Lady 0-4/47.50, 16) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Osaka Hästak 0-4/52.10, 17) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Volovent du Veret 0-4/53.62, 18) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna 0-5/55.73, 19) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Dolanda 0-8/46.28, 20) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Sikais 0-Kesk., 21) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Elano 1/78.25, 22) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Jackpot van de Kievitsdriesen 1/78.47, 23) Maria Salminen, Rabbelugnin Ratsastajat ry – Collected But Not 1/78.81, 24) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Claire II 1/79.81, 25) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Blueberryhill's Avantgard 1/80.94, 26) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Iscara del Maset 2/83.01, 27) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 4/69.30, 28) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T. 4/71.64, 29) Alexandra Barthelaix, Lohjan Ratsastajat ry – Carey 4/73.83, 30) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Rapsodija 4/74.28, 31) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Castello 4/75.24, 32) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Destiny 4/75.98, 33) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Carolus 4/76.00, 34) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – ST Quel Exelance 4/76.37, 35) Sari Lundén, Tampereen Ratsastusseura ry – Lasdiema 2762 4/76.47, 36) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Armani II 4/77.49, 37) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma 4/77.90, 38) Kia Orhanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Jarco van de Rundsvoort 4/77.91, 39) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Prospect 5/78.21, 40) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Eye Catcher 5/78.33, 41) Iisa Huttula, Nika Team ry – Casquetta 5/79.90, 42) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Bon-Bon R 5/80.85, 43) Nette Ivars, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Gezebelle-LT Z 8/70.05, 44) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cissy 8/71.87, 45) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Elinea VDL 8/76.58, 46) Linda Metsämäki, Ypäjän Ratsastajat ry – Deblin H.V 11/87.54, 47) Mira Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Warnaba L Z Kesk., 47) Sara Rehnbäck, Lidrid-Team ry – Free Bay Hyl., 47) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Birchcape's Wonderland Kesk., 47) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Clover O.T. Lowlands Kesk., 47) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Euro-Star Blue Hyl.

 

Luokka 4

120 cm ratsastus kahdessa vaiheessa

54 lähtijää ja 14 sijoittuu

 

1) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Dolanda 0-0/40.54, 2) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cissy 0-0/40.91, 3) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown 0-0/42.93, 4) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Capisce Uno 0-0/43.44, 5) Sonja Kaakko, Ratsastusseura Tavastia ry – Estera 0-0/43.60, 6) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Anne B. 0-0/43.82, 7) Sara Kumpulainen, Ratsastusseura Ork ry – Duc 0-0/44.86, 8) Laura Konttinen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Pimiento de la Violle 0-0/45.07, 9) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II 0-0/45.31, 10) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena Drum SV 0-0/47.00, 11) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Elitha 0-0/49.19, 11) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Gambia 0-0/49.19, 13) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wiseguy 0-0/49.35, 14) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Clover O.T. Lowlands 0-0/49.70, 15) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Firenza 0-0/51.16, 16) Iisa Huttula, Nika Team ry – Chandara 0-0/54.39, 17) Maria Salminen, Rabbelugnin Ratsastajat ry – Collected But Not 0-0/55.98, 18) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Q And Q DK Z 0-0/56.77, 19) Alexandra Barthelaix, Lohjan Ratsastajat ry – Carey 0-4/48.43, 20) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Greta Green 0-4/51.54, 21) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Quardino L 184 0-6/63.25, 22) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Kiss of Stallex 0-8/49.21, 23) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone 0-Hyl., 24) Anniina Ruotsalainen, Oulun Ratsastajat ry – Carenina 1/61.45, 25) Nette Ivars, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Gezebelle-LT Z 4/46.78, 26) Jonna Weisell, Siilin Ratsastajat ry – Coreno 4/47.55, 27) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Tiffany III 4/48.39, 28) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Csaba 4/48.69, 29) Milla Sundvall, Gumbölen Ratsastajat ry – Gravis 4/48.87, 30) Meeri Sipiläinen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Joline 4/49.12, 31) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A'Nuit 4/49.56, 32) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hipograph 4/50.49, 33) Mette Perälä, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Caldas 4/50.76, 34) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Pinewood Sari Jones 2587 4/51.10, 35) Markus Backlund, Hattel Riders ry – Lawinium 4/52.51, 36) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Bozz 4/53.44, 37) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – LRK Armenius 4/53.71, 38) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zoncordes 4/54.52, 39) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Funkel Gabriel 4/54.81, 40) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – My Medeia 4/55.21, 41) Kirsi Makkonen, Riding Club Motive ry – Die Hard 4/55.83, 42) Tiina Porali, Oulun Ratsastajat ry – Znuten 4/56.11, 43) Veera Ihatsu, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Hemingway 7/69.92, 44) Jenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 8/45.53, 45) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Blueberryhill's Avantgard 8/56.58, 46) Auli Lamers, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Balans 8/72.30, 47) Iisa Huttula, Nika Team ry – Carrera Love 11/86.51, 48) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Alf 12/72.29, 49) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Assonic T Hyl., 49) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Thunderbird DS Z Hyl., 49) Reetta Sundberg, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Carinja Hyl., 49) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Eduard Hyl., 49) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Chanel Hyl., 49) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Master Hyl.

 

Luokka 3

110 cm aikaratsastus

38 lähtijää ja 10 sijoittuu

 

1) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zoncordes 0/49.41, 2) Emmi Purhonen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Agave-N 0/51.45, 3) Merilin Skippari, Urheiluratsastusseura Tammer R – Clitschko 0/52.13, 4) Jemina Rissanen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Ela II 0/54.34, 5) Auli Lamers, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Balans 0/55.77, 6) Tytti Sipilä, Laajavuoren Ratsukot ry – Bonevill 0/56.37, 7) Ida Johansson, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Helios du Petit Vivier 0/56.85, 8) Noora Forstén, Helsingin Ratsastajat ry – Casalia R 0/56.94, 9) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Al Carrera 0/57.53, 10) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – CP Centi 0/57.94, 11) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Fun For 2 C 0/59.05, 12) Noora Manninen, Husön Ratsastajat ry – Flox 0/59.73, 13) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Billy Windsor 0/60.77, 14) Sonja Kaakko, Ratsastusseura Tavastia ry – Celtas Quintina 0/61.09, 15) Tiina Salminen, Kuopion Ratsastajat ry – Valetta II 0/62.01, 16) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – E-Type 0/64.01, 17) Veera Ihatsu, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Hemingway 0/65.76, 18) Sini Mansikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – David Cassidy 0/65.94, 19) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Angelina de Circee 0/66.51, 20) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Heather Nova 0/68.79, 21) Iisa Huttula, Nika Team ry – Chandara 1/73.12, 22) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Chicago de Circee 1/73.30, 23) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A'Nuit 4/52.63, 24) Iida Tapanainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Arlekin 4/60.12, 25) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Fantastic 4/63.46, 26) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Fashion 4/64.41, 27) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Capiola 4/69.52, 28) Lina Leväaho, Tuusulan Ratsastajat ry – Beaty E.B. 5/72.05, 29) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Kehvola Zeta 5/72.41, 30) Satu Lundahl, Kuopion Ratsastajat ry – Clara D 8/58.27, 31) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Calaisa SN 8/60.86, 32) Emma Rönkkö, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Cipendeils 8/64.79, 33) Kaisla Klemettilä, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II 14/77.83, 34) Reetta Sundberg, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Zandor III Hyl., 34) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego Hyl., 34) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Eduard Hyl., 34) Lotta Hyttinen, Oulun Ratsastajat ry – Viola Hyl., 34) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Chanel Hyl.

 

Luokka 2

100 cm aikaratsastus

40 lähtijää ja 10 sijoittuu

 

1) Jasper Karhu, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 0/60.19, 2) Jemina Rissanen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Ela II 0/61.18, 3) Pauliina Nousiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Princess Sparkle 0/61.31, 4) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – Al Quinara 0/62.26, 5) Satu Lundahl, Kuopion Ratsastajat ry – Clara D 0/63.49, 6) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Lovely Friend 2949 0/64.47, 7) Aasa Laaksonen, Ratsastusseura Kiva ry – Q 0/65.12, 8) Roosa Penttilä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Uma Turman H 0/65.61, 9) Iida Tapanainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Arlekin 0/66.89, 10) Kaisla Klemettilä, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II 0/67.68, 11) Tiina Kuronen, Kuopion Ratsastajat ry – Qiara KS 0/70.53, 12) Minea Forsell, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Kirkebys Princess 0/72.43, 13) Anu Häkkinen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Ravel II 0/72.97, 14) Emma Hietaranta, Hubertusseura ry – Nat Kelly Cole 0/76.08, 14) Anniina Vilkko, Hubertusseura ry – Lovely Schätzchen 0/76.08, 16) Saga Yli-Ristaniemi, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Zabudok 0/77.54, 17) Mette Perälä, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – High Fly 1/82.81, 18) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Diamant Dark 2/86.68, 19) Tytti Sipilä, Laajavuoren Ratsukot ry – Bonevill 4/65.87, 20) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Capiola 4/68.32, 21) Suvi Pelkonen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Badira 4/69.73, 22) Carolina Idänpään-Heikkilä, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Hembys Smaragd 4/78.47, 23) Iissa Koskinen, Kuopion Ratsastajat ry – Floridatimes O 4/96.63, 24) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Z Bordeaux Z 5/100.36, 25) Tiina Salminen, Kuopion Ratsastajat ry – Valetta II 7/93.67, 26) Tuike Holopainen, Kuopion Ratsastajat ry – Karcema 8/74.41, 27) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Obora's Jean 8/78.93, 28) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Aristocrat 9/83.62, 29) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Landwind 9/98.08, 30) Iida Tapanainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Welaskes 10/86.96, 31) Sini Mansikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – David Cassidy 11/90.48, 32) Anna-Elisa Orajärvi, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Brooklyn BC 21/115.83, 33) Jenni Anttila, Kiuruveden Ratsastajat ry – Sedna Hyl., 33) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets Hyl., 33) Aida Lamberg, Imatran Ratsastajat ry – Madde J Hyl., 33) Kreetta Hall, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Mary Blond Hyl., 33) Sara Niskanen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Carafe La Hyl., 33) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Follow Me Hyl., 33) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada Hyl., 33) Veera Seppänen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Don-Bars Hyl.

 

Luokka 1

90 cm ratsastus kahdessa vaiheessa

41 lähtijää ja 11 sijoittuu

 

1) Jutta Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0-0/25.47, 2) Kati Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0-0/26.15, 3) Helmi-Ilona Hallikas, Ratsu-Karjala ry – Belmondo 0-0/26.73, 4) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada 0-0/26.80, 5) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – Cloebayou v/d Castershoeve 0-0/28.04, 6) Saaga Hautamäki, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Ask Me More 2748 0-0/28.38, 7) Mikko Rönkkö, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alarm 0-0/28.61, 8) Anniina Vilkko, Hubertusseura ry – Lovely Schätzchen 0-0/29.46, 9) Jenni Anttila, Kiuruveden Ratsastajat ry – Sedna 0-0/30.12, 10) Roosa Penttilä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Uma Turman H 0-0/30.68, 11) Noora-Janina Ratinen, Harjun Urheiluratsastajat ry – Cincetto 0-0/31.63, 12) Carolina Idänpään-Heikkilä, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Hembys Smaragd 0-0/31.79, 13) Paula Salmivuori, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hawana III 0-0/31.96, 14) Suvi Pelkonen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Badira 0-0/32.54, 15) Viivi Immonen, Sulkavan Ratsastajat ry – Bavo 0-0/33.30, 16) Saga Yli-Ristaniemi, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Zabudok 0-0/34.06, 17) Emma Hietaranta, Hubertusseura ry – Nat Kelly Cole 0-0/35.34, 18) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Obora's Jean 0-0/39.41, 19) Petra Huru, Porin Ratsastajat ry – Laszlo 0-0/40.45, 20) Jasper Karhu, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 0-4/30.78, 21) Eerika Huovinen, Oulun Ratsastajat ry – Unique III 0-4/32.41, 22) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Z Bordeaux Z 0-4/39.97, 23) Janina Mielonen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Ceniba 0-8/31.59, 24) Henna Järvisalo, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Apris Kalervo 0-8/35.55, 25) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Akrobats 4/54.68, 26) Nella Miettinen, Ratsu-Karjala ry – Goldstunde F VH Juxschot 4/56.33, 27) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Aristocrat 4/56.66, 28) Mira Mononen, Saimaan Hevosurheilijat ry – Friisin Titanik 4/56.78, 29) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets 4/62.27, 30) Iida Tapanainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Welaskes 4/76.51, 31) Kreetta Hall, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Mary Blond 5/66.83, 32) Tuike Holopainen, Kuopion Ratsastajat ry – Karcema 6/71.26, 33) Liia Brusin, Similän Ratsastusurheilijat ry – Wisconsa 6/86.96, 34) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Felli 8/60.40, 35) Viivi Rita, Riding Club Motive ry – Kaspar 8/61.95, 36) Paula Muhonen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Sherpa 14/84.90, 37) Sanna Ahola, Taipalsaaren Ratsastajat ry – Dancing Amaranth Hyl., 37) Tiia Härkönen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Silveris Hyl., 37) Aida Lamberg, Imatran Ratsastajat ry – Madde J Hyl., 37) Disa Mattsson, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Landliebe Hyl., 37) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – La Carina Hyl.