SAVONLINNA OPERA GAMES

Susanna Granroth vei Savonlinna OperaGames -autokilpailun nimiinsä näytöstyyliin - voittoon Baccaralla, toiseksi Anatevkalla!

Susanna granroth baccara kuvaaja oona pitkonen low copy

 

 

Savonlinna Operagamesien kolmantena kisapäivänä saatiin nauttia taatusta OG-tunnelmasta: aurinkoinen keli hemmotteli kilpailijoita sekä katsojia koko päivän ja radalla nähtiin urheilusuorituksia ja jännitystä koko rahan edestä.

 

Päivän ja kilpailuiden kohokohta Savonlinna XXIV OperaGames presented by SsangYong -autokilpailu huipentui sunnuntaina finaaliin 24 ratsukon kesken. Uusintaan heistä tiensä selvitti 10 ratsukkoa, joiden kesken voitosta käytiin kiivas ja loppuun asti jännittävä taistelu. Kullo Kender aloitti uusinnan vahvasti tekemällä nopean nollan heti uusinnan ensimmäisenä ratsukkona. Kenderin nopea nolla piti kunnes areenalle saapui viikonloppuna - ja tänä kesänä - lähes kaiken voittanut Hattel Ridersien Susanna Granroth ja Baccara, jotka alittivat Kenderin johtoajan yli sekunnilla. Tämä aika pitikin sitten viimeiseen asti, edes Granroth itse ei onnistunut omaa aikaansa alittamaan, vaan jäi viimeisenä uusintaan starttaamallaan Anatevkalla ajassa muutaman sekunnin kymmenyksen. Näin Granroth vei finaalin kaksi ensimmäistä sijaa - ja upouuden SsangYong Tivoli henkilöauton kotiinviemisinään. Seuraavat kaksi sijaa olivat Kullo Kenderin, hän oli kolmas hevosella LRK Artas ja neljäs hevosella LRK Astrid L. Viides oli Auran Ratsastajien Kristiina Teerimaa & Claudius ja kuudes Ypäjän Ratsastajien Jukka Rantanen & Cadanz.

 

Päivän aikana ratsastettiin myös toinen luokka 130 cm tasolla. Prix de Chef Wotkins lohdutusfinaali autokilpailun finaalista karsiutuneille ratsukoille. Tämän luokan voittoon ratsasti Golden Ridersia edustava Sanna Kröger & Stormreaver FP. 

Kaikille avoimen Prix de Savcor 120 cm luokan voittoon sen sijaan ratsasti jälleen Susanna Granroth tällä kerta hevosella Doria. 100/110 cm Prix de Hotel & Spa luokkavoittoon ratsasti Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Jenni Nuutinen & Jim.

 

TULOKSET:

Savonlinna OperaGames

10.7.2016

Esteratsastus

 

Luokka 14 

130 cm, perusrata ja uusinta

XXIV OperaGames presented by SsangYong autokilpailun finaali

23 lähtijää ja 6 sijoittuu

 

1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara 0-0/37.57, 2) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Anatevka 0-0/37.88, 3) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Artas 0-0/38.61, 4) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Astrid L 0-0/38.74, 5) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Claudius 0-0/39.59, 6) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Cadanz 0-0/40.48, 7) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Acer 0-4/36.88, 8) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Copernica Q 0-4/38.63, 9) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wilhelmina 0-4/40.71, 10) Unni Ragnarsson, Sweden – Doobie 0-Hyl., 11) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D 1/89.73, 12) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition 4/78.86, 13) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Garden Catch 4/80.66, 14) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Mollgards Contina 4/81.76, 15) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Auckland 4/85.81, 16) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Euro-Star Blue 9/89.72, 17) Anni Kaljund, Estonia – Csenia Kesk., 17) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Dilona Kesk., 17) Julia Engblom, Melkkilän Ratsastajat ry – Chap Kesk., 17) Iiris Ylinampa, Kr-Team ry – Carneyhaugh Tequila Sunrise Hyl., 17) Sari Lundén, Tampereen Ratsastusseura ry – Lasdiema 2762 Kesk., 17) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Carlos Santana 15 Kesk., 17) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Derke Kesk.

 

Luokka 13

130 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa

11 lähtijää ja 3 sijoittuu

 

1) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 0-0/46.60, 2) Julia Engblom, Melkkilän Ratsastajat ry – Donadoni 0-0/47.71, 3) Roosa Rajamäki, Hattel Riders ry – Pimiento de la Violle 0-Hyl., 4) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Axel V 4/55.61, 5) Jenna Eeronheimo, Ratsastusseura Ork ry – Still-Hof Merbau 2784 4/56.86, 6) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Dolanda 4/58.90, 7) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – San Antonio 4/59.07, 8) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Kiss of Stallex M 4/60.30, 9) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma 7/73.19, 10) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Quidam's Phantom 12/60.60, 11) Ida Varjo, Turun Ratsastajat ry – Costner Hyl.

 

Luokka 12

120 cm aikaratsastus

34 lähtijää ja 9 sijoittuu

 

1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Doria 0/48.17, 2) Jemina Sensio, Hattel Riders ry – Anonymous 0/50.11, 3) Jasmin Engblom, Salo Riding Club ry – Wish of Palatina 0/50.50, 4) Iina Purontakanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Ivy 2876 0/53.25, 5) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Con Air B 0/55.10, 6) Maria Salminen, Kymenlaakso Riding Club ry – Collected But Not 0/55.34, 7) Elina Harjunen, Kuopion Ratsastajat ry – Casino III 0/55.67, 8) Unni Ragnarsson, Sweden – Coco Chico 0/58.51, 9) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Csaba 4/53.03, 10) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown 4/53.89, 11) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T 4/54.32, 12) Nenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 4/55.58, 13) Sini Mansikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – David Cassidy 4/55.96, 14) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego 4/57.30, 15) Milla Merikallio, Gumbölen Ratsastajat ry – Gravis 4/58.08, 16) Mette Perälä, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Caldas 4/58.26, 17) Jonna Weisell, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Coreno 4/59.28, 18) Inka Lukkari, Kuopion Ratsastajat ry – Watinka 4/59.69, 19) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Capiola 4/62.46, 20) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Clover O.T. Lowlands 4/65.19, 21) Anni Kaljund, Estonia – GG Felicia 4/65.96, 22) Reeta Muhojoki, Oulun Ratsastajat ry – Hyena drum sv 4/67.05, 23) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Maximus 6/74.40, 24) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Bozz 8/52.71, 25) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B 8/65.51, 26) Iina Purontakanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Jaguar In Glove 8/68.19, 27) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Calaisa SN 12/55.60, 28) Reeta Muhojoki, Oulun Ratsastajat ry – Al Carrera 12/60.84, 29) Tuukka Räsänen, Kuopion Ratsastajat ry – Blitz Roos 15/77.69, 30) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Tiffany III Hyl., 30) Sini Saari, Tuusulan Ratsastajat ry – Edera Hyl., 30) Lotta Hyttinen, Oulun Ratsastajat ry – Viola Hyl., 30) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wiseguy Hyl., 30) Sari Simola, Ss Riders Club Finland ry – Bellona MG Hyl.

 

Luokka 15

100/110 cm aikaratsastus

19 lähtijää ja 5 sijoittuu

 

1) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0/48.39, 2) Pauliina Nousiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Princess Sparkle 0/50.29, 3) Jasper Karhu, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 0/51.54, 4) Nette Ivars, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Gezebelle-LT Z 0/52.29, 5) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Darvin 0/53.30, 6) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Con Tentus 0/62.97, 7) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wiseguy 0/68.18, 8) Jenna Eeronheimo, Ratsastusseura Ork ry – Dante 0/69.35, 9) Tiina Auer, Kr-Team ry – Arctic Wildchild 1/71.74, 10) Sanna Markkanen, Siilin Ratsastajat ry – Fantastique le Sursaut 2/77.55, 11) Jasmin Engblom, Salo Riding Club ry – D-Uno 3/81.87, 12) Nenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Zippo S 4/52.60, 13) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone 5/71.91, 14) Eevi-Pirre Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Lisa Rosa 5/72.66, 15) Sanna Markkanen, Siilin Ratsastajat ry – Rockridge's Reckless 5/73.61, 16) Henriikka Pelkonen, Lidrid-Team ry – Sjille 6/75.11, 17) Pauliina Hola, Uudenkaupungin Ratsastajat ry – Cenna 8/64.19, 18) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Bye Bye Van De Zonnehoeve Hyl., 18) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets Hyl.