SAVONLINNA OPERA GAMES

Jemina Sension debyytti Lady Championissa poiki voiton

jemina sensio Anonymous kuvaaja oona pitkonen low

 

OperaGamesien toinen kilpailupäivä käytiin lähes edellispäivän kaltaisissa olosuhteissa tummanpuhuvan taivaan alla, pahimmalta sateelta kuitenkin vältyttiin, vaikka pari palkintojenjakoa saatiinkin seurata napakan sadekuuron säestämänä.

 

Kilpailupäivän pääluokkana ratsastettiin 125 cm tasolla perinteikäs vain naisille avoin Prix de RTV-Yhtymä XIV Lady Champion -luokka, joka kokosi naisratsukot radalle mittelemään paremmuudestaan jo 14. kerran. Luokassa nähtiin 46 starttia ja ratsastettiin uusinta 15 perusradan virhepisteittä suorittaneen ratsukon kesken. Heistä kuusi ratsukkoa selvitti myös uusintaradan puhtaasti. Voittoon ja Lady Champion 2016 tittelin haltijaksi nousi Lady Champion debyyttinsä tänään tehnyt Hattel Ridersien Jemina Sensio hevosellaan Anonymous ajalla 35,84. Tuore Lady Champion oli iloisen yllättynyt voitostaan, ja kuvasi suoritustaan kaikin puolin onnistuneeksi. Toiseksi luokassa ratsasti Suomen PM-hopeajoukkueessakin viikko sitten Ypäjällä mukana ollut, ja eilen tiensä jo sunnuntain autofinaaliin kvaalannut Melkkilän Ratsastajien Julia Englom & Chap ajalla 37,05. Kolmanneksi ratsasti juuri ja juuri hitaammalla ajalla 37,01 Salo Riding Clubin junioriratsastaja Jasmin Engblom & Wish of Palatina. Päivän rataan ja olosuhteisiin kärkikolmikko oli tyytyväisiä.

 

140 tasolla käydyn kaikille avoimen Prix de Hevari.fi luokan tuplavoittoon sen sijaan ratsasti kukapa muukaan kuin Hattel Ridersin Susanna Granroth, ollen ensimmäisenä hevosella Anavteka ja toisena hevosella Baccara. Kaikille avoimen Prix de Med Group 125 cm luokan voittoon ratsasti Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Mari karvinen & Tiffany.

 

Aamun nuorten hevosten Racing Trophy luokissa 6-vuotiaille avoimen Prix de Velj Walsten 120 cm luokan voitti Hattel Ridersin Elena Hämäläinen & Fun For 2 C ja 6-vuotiaille avoimen Prix de Elwet 110 cm luokan voittivat Kuopion Ratsastajien Terhi Toikka ja Ratsastusseura Ork:n Sonja Mäkelä.

 

Prix de Tanen Parturi-kampaamo luokassa 100/110 cm tasolla järjestäjäseura ei vieraskoreillut: luokkavoittoon ratsasti Savonlinnan Ratsastajien Eevi-Pirre Rautiainen & Lisa Rosa ja toiseksi seuratoveri Pauliina Nousiainen & Princess Sparkle. Vain kolmanneksi kiilannut Ratsastusseura Ork:n Miia Suomi & Calaisa SN esti Savonlinnan Ratsastajien kolmoisvoiton pudottamalla Jasper Karhun & Okeyn luokassa neljänneksi.

 

TULOKSET

Savonlinna OperaGames

9.7.2016

Esteratsastus

 

Luokka 8

XIV Lady Champion
125 cm, perusrata ja uusinta

46 lähtijää ja 12 sijoittuu

 

1) Jemina Sensio, Hattel Riders ry – Anonymous 0-0/35.84, 2) Julia Engblom, Melkkilän Ratsastajat ry – Chap 0-0/37.05, 3) Jasmin Engblom, Salo Riding Club ry – Wish of Palatina 0-0/37.71, 4) Roosa Rajamäki, Hattel Riders ry – Pimiento de la Violle 0-0/38.46, 5) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T 0-0/43.24, 6) Veera Manninen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Octavia 0-0/43.51, 7) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D 0-4/34.66, 8) Ida Varjo, Turun Ratsastajat ry – Costner 0-4/35.46, 9) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Doria 0-4/36.59, 10) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Auckland 0-4/38.41, 11) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma 0-4/40.59, 12) Sari Lundén, Tampereen Ratsastusseura ry – Lasdiema 2762 0-8/35.34, 13) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Maximus 0-11/56.67, 14) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Karuso 0-12/43.57, 15) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Euro-Star Blue 0-15/56.53, 16) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wiseguy 0-Hyl., 16) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 0-Hyl., 18) Laura Patrikainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Lucky Luck 4/64.37, 19) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B 4/66.08, 20) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Kiss of Stallex M 4/67.80, 21) Jenna Eeronheimo, Ratsastusseura Ork ry – Still-Hof Merbau 2784 4/67.93, 22) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Con Air B 4/68.72, 23) Anni Kaljund, Estonia – Csenia 4/69.11, 24) Iina Purontakanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Ivy 2876 4/70.28, 25) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Capiola 4/70.43, 26) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Garden Catch 4/70.46, 27) Iiris Ylinampa, Kr-Team ry – Carneyhaugh Tequila Sunrise 4/72.86, 28) Mette Perälä, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Caldas 8/68.86, 29) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Mollgards Contina 8/69.40, 30) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown 8/69.47, 31) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hipograph 8/71.08, 32) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Dilona 9/90.10, 33) Julia Engblom, Melkkilän Ratsastajat ry – Donadoni 10/95.34, 34) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego 11/98.31, 35) Sandra Reponen, Sulkavan Ratsastajat ry – Pasadoble 12/65.31, 36) Nenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 12/70.72, 37) Kirsi Makkonen, Riding Club Motive ry – Die Hard 20/66.87, 38) Riikka Lehtonen, Kymijoen Ratsastajat ry – Roncerto s 23/85.85, 39) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Soothe Me de Ness Hyl., 39) Iina Karhinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Wayro W Hyl., 39) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Satellite Hyl., 39) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Con Tentus Kesk., 39) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Quidam's Phantom Hyl., 39) Sanni Gynther, Mikkelin Ratsastusseura ry – Bad Boy 2 Hyl., 39) Maria Salminen, Kymenlaakso Riding Club ry – Collected But Not Hyl., 39) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Clover O.T. Lowlands Kesk.

Luokka 9

140 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa

15 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Anatevka 0-0/37.56, 2) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara 0-0/38.90, 3) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D 0-0/38.96, 4) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition 0-0/40.12, 5) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Dolanda 0-0/41.57, 6) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Artas 0-4/39.77, 7) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wilhelmina 0-4/41.86, 8) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Derke 0-8/37.82, 9) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Acer 1/65.43, 10) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 1/65.98, 11) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Copernica Q 4/59.33, 12) Unni Ragnarsson, Sweden – Doobie 4/63.07, 13) Roosa Rajamäki, Hattel Riders ry – Scapa d'Airsain 8/61.95, 14) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Claudius 8/62.21, 15) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Axel V 9/64.55

 

Luokka 7
125 cm, aikaratsastus

13 lähtijää ja 4 sijoittuu

 

1) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Tiffany III 0/55.98, 2) Reeta Muhojoki, Oulun Ratsastajat ry – Hyena drum sv 0/58.57, 3) Lotta Hyttinen, Oulun Ratsastajat ry – Viola 0/63.70, 4) Veera Manninen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Octavia 0/65.48, 5) Sari Simola, Ss Riders Club Finland ry – Juniper Quick Quality 1/70.62, 6) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – D-Uno 4/58.02, 7) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Elitha 6/73.14, 8) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Csaba 8/56.16, 9) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Bozz 8/59.12, 10) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hipograph 8/60.12, 11) Riikka Lehtonen, Kymijoen Ratsastajat ry – Roncerto s 8/60.41, 12) Tuukka Räsänen, Kuopion Ratsastajat ry – Blitz Roos 9/85.40, 13) Nette Ivars, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Gezebelle-LT Z 16/56.41

 

Luokka 6A
120 cm, saman virhepistemäärän saavuttaneet ovat samanarvoisia

3 lähtijää ja 1 sijoittuu

 

1) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Fun For 2 C 0/71.47, 2) Anni Kaljund, Estonia – GG Felicia 12/78.12, 3) Lilli Partala, Suonenjoen Vasama Riders ry – Lil's Fidelia Hyl.

 

Luokka 6B
110 cm, saman virhepistemäärän saavuttaneet ovat samanarvoisia

4 lähtijää ja 2 sijoittuu

 

1) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – My Medeia 0/76.79, 1) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – E-Type 0/73.90, 3) Marika Rättö, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Sugar Baby HRH 15/92.76, 4) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A'Midi Hyl., (4) Sanna Markkanen, Siilin Ratsastajat ry – Rockridge's Reckless 

 

Luokka 10

100/110 cm, aikaratsastus

36 lähtijää ja 9 sijoittuu

 

1) Eevi-Pirre Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Lisa Rosa 0/56.78, 2) Pauliina Nousiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Princess Sparkle 0/57.24, 3) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Calaisa SN 0/61.60, 4) Jasper Karhu, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 0/61.75, 5) Elina Eskelinen, Riding Club Motive ry – Sandy 0/62.45, 6) Sari Simola, Ss Riders Club Finland ry – Bellona MG 0/62.90, 7) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Satellite 0/63.21, 8) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone 0/74.12, 9) Pauliina Hola, Uudenkaupungin Ratsastajat ry – Cenna 0/76.99, 10) Ella Juntunen, Kuopion Ratsastajat ry – Persona 0/81.10, 11) Sanna Markkanen, Siilin Ratsastajat ry – Fantastique le Sursaut 2/88.69, 12) Jenna Eeronheimo, Ratsastusseura Ork ry – Dante 3/90.05, 13) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Tanja 3/92.78, 14) Kaisla Klemettilä, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II 4/58.13, 15) Jonna Weisell, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Coreno 4/64.80, 16) Henriikka Pelkonen, Lidrid-Team ry – Sjille 4/68.58, 17) Nenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Zippo S 4/71.28, 18) Tiina Auer, Kr-Team ry – Arctic Wildchild 4/78.26, 19) Reeta Muhojoki, Oulun Ratsastajat ry – Al Carrera 4/79.26, 20) Inka Lukkari, Kuopion Ratsastajat ry – Watinka 4/79.33, 21) Unni Ragnarsson, Sweden – Coco Chico 5/83.47, 22) Anni Kaljund, Estonia – GG Felicia 6/86.63, 23) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Darvin 8/72.53, 24) Hanna Makkonen, Kuopion Ratsastajat ry – Arons 8/76.66, 25) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Con Tentus 8/97.37, 26) Sini Saari, Tuusulan Ratsastajat ry – Edera 10/86.23, 27) Lotta Hyttinen, Oulun Ratsastajat ry – Andante III 11/109.01, 28) Panu Peitsaro, Savonlinnan Ratsastajat ry – Dalbaeks Columbo 13/83.61, 29) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Ronda de Rocket 14/89.07, 30) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Bye Bye Van De Zonnehoeve Hyl., 30) Sara Rehnbäck, Lidrid-Team ry – Agilo Hyl., 30) Iina Karhinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Wayro W Hyl., 30) Mette Perälä, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – High Fly Kesk., 30) Eveliina Nykänen, Equestrian Team Diamond ry – Kotimäen Quite A Lady 2780 Hyl., 30) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets Hyl., 30) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Quidam's Phantom Hyl.