SAVONLINNA OPERA GAMES

Janna Jensen & Calbay LähiTapiola Grand Prix ykköset

DSC 9488

OperaGames Tähtikilpailu -viikonloppu huipentui sunnuntaipäivään ja päivän pääluokkana ratsastettuun LähiTapiola Grand Prix -sarjan 4. osakilpailuun. 

Osakilpailussa ratsastettiin ensimmäinen kierros 145 cm ja toinen kierros 150 cm korkeudella.  Ensimmäiselle kierrokselle lähti 16 ratsukkoa, heidän joukossaan sarjakärkeä pitänyt Hanna Tardiveu sekä seuraavia sijoja hallinneet Kullo Kender ja Sanna Backlund. Toiselle kierrokselle starttasi ensimmäisen kierroksen 10 parasta ratsukkoa käänteisessä järjestyksessä. Molemmista kierroksista virhepisteettä selvisivät vain Janna Jensen ja Hanna Tardiveau. Aivan kuten viikko sitten Salossa, jolloin Tardiveau otti ykköstilan. Tällä kertaa vuoro oli Jensenin. Jensen ja Calbay suoriutuivat radasta 0,26 sekuntia nopeammassa ajassa kuin edellisenä päivänä OG-luokan voittaneet Tardiveau ja Wetrichta. Tardiveau oli luokassa myös kolmas hevosellaaan Prinz Clintus.

Savonlinna osakilpailun jälkeen Tardiveau johtaa sarjakilpailua 51 pisteellä. Virolainen Kullo Kender on toisena (45) ja Jensen kolmas (38). Sarjapisteissä huomioidaan kolme parasta tulosta ja finaalin tulos. Sarjan voittaja saa 3.000 euroa. Seuraava ja samalla viimeinen osakilpailu hypätään Hangossa 26.7.
 
OperaGamesien kolmantena kilpailupäivänä hypättiin myös kuusi muuta luokkaa. 130 cm Prix de EqOranta aikaluokan voittoon tiensä siivitti Tuusulan Ratsastajien Anu Mäkinen / Elba, luokassa seuraavat kolme palkintosijaa napsasi Viron Kullo Kender. Prix de Tanen Parturi-kampaamo 120 cm luokassa voiton sen sijaan vei Oulun Ratsastajien Minna-Mari Kukkola / Legolas.

Aamun alkajaisiksi ratsastetiin nuorten hevosten Racing-sarjan osakilpailut. 7-vuotiaiden hevosten Prix de Savonlinnan Oopperajuhlat luokassa voittoon ratsasti Tuusulan Ratsastajien Pyry Kivikoski / Leonnardo. 6-vuotiaiden hevosten Prix de Hevari luokassa Oulun Ratsastajien Hanna Tardiveau / Expert. 5-vuotiaiden hevosten Prix de Kingsland luokassa puhtaan radan ja jaetun ensimmäisen sijan saavutti 8 ratsukkoa.

Päivän päätteeksi ratsastettiin 100/110 cm Prix de PK-rengas luokka, jonka voittoon ja samalla D-lupa sarjan OperaGames Paras Ratsukko tittelin haltijaksi ratsasti Siilin Ratsastajien Sofia Tolonen / Alarm.

A-lupa sarjan OperaGames Paras Ratsukko 2015 oli ansaitusti Hanna Tardiveau.


TULOKSET:
5.7.2015
Savonlinna OperaGames
Kansallinen | Esteratsastus

Luokka 13 - LähiTapiola Grand Prix 145 + 150 cm
16 lähtijää ja 10 sijoittuu

1) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Calbay (0)-(0)/59.17-0, 2) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Wetrichta (0)-(0)/59.43-0, 3) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Prinz Clintus (0)-(4)/54.87-4, 4) Kullo Kender, Estonia – LRK Acer (0)-(4)/61.39-4, 5) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara (0)-(8)/54.19-8, 6) Rosenberg Renek, Estonia – Vinski TT (4)-(4)/66.11-8, 7) Kullo Kender, Estonia – San Antonio (4)-(8)/54.41-12, 8) Joonas Oranta, Salon Ratsastusseura ry – Calazio 170 (4)-(8)/56.69-12, 9) Vera Elopuro, Helsingin Ratsastajat ry – Zennie (4)-(8)/65.05-12, 10) Valtteri Reilin, Tampereen Ratsastusseura ry – Welfe de la Vie (4)-(9)/70.19-13, 11) Kullo Kender, Estonia – LRK Axel V (4)/90.47-4, 12) Rosa Ruutsalo, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Hylas van't Arkelhof (4)/90.95-4, 13) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Silvercup 163 (4)/91.05-4, 14) Anniina Talus, Jokilaakson Ratsastajat ry – Celestine (12)/105.79-12, 15) Rosenberg Renek, Estonia – Helios de Muze Kesk., 15) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wiseguy Kesk.

Luokka 12 - 130 cm, aikaratsastus virhepisteet muutetaan ajaksi
53 lähtijää ja 14 sijoittuu

1) Anu Mäkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Elba II (0)/73.75, 2) Kullo Kender, Estonia – Cavalli (4)/74.16, 3) Kullo Kender, Estonia – LRK Astrid L (8)/74.69, 4) Kullo Kender, Estonia – Nelsa (8)/76.30, 5) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Celtas Chiriqui (0)/76.33, 6) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Creo van de Ambachthoeve (0)/77.78, 7) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Dermalogica Pure Power (0)/77.99, 8) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II (4)/78.43, 9) Pyry Kivikoski, Tuusulan Ratsastajat ry – Niagaro (4)/78.64, 10) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Head Away (0)/79.71, 11) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Armani II (0)/80.85, 12) Sara Hakala, Keravan Ratsastusseura ry – Flamenco II (0)/80.91, 13) Kirsi Kankaala, Oulun Ratsastajat ry – Ultrafox (0)/80.98, 14) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Kiante D (4)/81.11, 15) Charlotta Kuhlefelt, Tuusulan Ratsastajat ry – Ciao Bella (8)/81.62, 16) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cooper (0)/82.89, 17) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Bawraldine D (0)/82.95, 18) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition (0)/83.28, 19) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Chidante (4)/83.33, 20) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Millway's Polbera (0)/83.63, 21) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z (0)/83.71, 22) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Contop Z (0)/83.93, 23) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Buckhorst (12)/84.73, 24) Mari Yliniemi, Oulun Ratsastajat ry – Great Liberty T (0)/85.02, 25) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Diamond O.T. Lowlands Z (4)/86.08, 26) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D (8)/86.83, 27) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cancellara (0)/86.92, 28) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Bearella (8)/87.03, 29) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Brekman Equi Caval (4)/87.25, 30) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Veron Le Sursaut (4)/88.03, 31) Lotta Hyttinen, Kr-Team ry – Vjeloma S.H. (0)/89.19, 32) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma (0)/89.60, 33) Essi Lautala, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Corano (0)/89.92, 34) Roosa Rajamäki, Tallitiimi ry – Pimiento de la Violle (4)/90.77, 35) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Kiss of Stallex M (0)/90.96, 36) Henna Vahantila, Hattel Riders ry – Cavaljo (8)/90.98, 37) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Vriend D.D.H. (0)/92.56, 38) Anna-Maija Paakki, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Condor D (8)/95.26, 39) Iiris Ylinampa, Kr-Team ry – Carneyhaugh Tequila Sunrise (4)/99.25, 40) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Blue Diamond (8)/99.50, 41) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Voltano (4)/102.34, 42) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Barco M (8)/102.38, 43) Tiia-Liisa Saarinen, Oulun Ratsastajat ry – Damingo V/H Dingenshof (16)/102.41, 44) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Blueberryhill's Avantgard (4)/110.40, 45) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Spendrup L (4)/133.03, 46) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Aron Hyl., 46) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Quidamor Kesk., 46) Miia Suomi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Jaffa II Kesk., 46) Rosenberg Renek, Estonia – Torpille du Banney Kesk., 46) Ilona Mäkipere, Ratsastusseura Varsa ry – Samantha Kesk., 46) Sini Saari, Tuusulan Ratsastajat ry – Edera Kesk., 46) Inna Ranta, Salon Ratsastusseura ry – Evica Van De Groenendijk Hyl., 46) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Prinzipal Hyl.

Luokka 14A - 120 cm, aikaratsastus
32 lähtijää ja 8 sijoittuu

1) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Legolas II 0/60.95, 2) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T 0/69.50, 3) Tuukka Räsänen, Kuopion Ratsastajat ry – Blitz Roos 0/72.53, 4) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cortina S 0/73.08, 5) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego 0/73.30, 6) Charlotta Kuhlefelt, Tuusulan Ratsastajat ry – Happy-Feat 0/73.32, 7) Nelli Sammalmaa, Ratsastusseura MT-Team ry – Woody P 0/73.33, 8) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wozalien 0/75.01, 9) Essi Lautala, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Funkel Conrad 0/76.65, 10) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Olimpia 0/77.51, 11) Elina Harjunen, Kuopion Ratsastajat ry – Casino III 0/81.36, 12) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Chellandana Z 0/81.55, 13) Meija Lahtinen, Kuhmoisten Kopse ry – Beau 2761 0/88.96, 14) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – C'est Ameno Nuovo 2805 4/61.92, 15) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena drum sv 4/67.75, 16) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Tiffany III 4/67.87, 17) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Liga 4/68.41, 18) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Cher H 4/79.47, 19) Valtteri Reilin, Tampereen Ratsastusseura ry – Colleen 4/80.04, 20) Opri Peltola, Kuopion Ratsastajat ry – Lara Jamara 2781 4/83.86, 21) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Baileys VK 5/89.40, 22) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown 8/68.81, 23) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone 8/78.30, 24) Katja Kröger, Golden Riders ry – Santha 8/88.57, 25) Jenni Piippo, Kuopion Ratsastajat ry – Burberry 7 12/66.33, 26) Lotta Hyttinen, Kr-Team ry – Viola Kesk., 26) Laura Niinimäki, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – K.P. Sampo Hyl., 26) Jonna Weisell, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Coreno Hyl., 26) Heidi Pätsi, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Darklord Hyl., 26) Aapo Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Baloubet Hyl., 26) Miia Suomi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Panzar Hyl., 26) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Irco Mega Hyl.

Luokka 11A - Racing Trophy 7-vuotiaat
130/135 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa
12 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Pyry Kivikoski, Tuusulan Ratsastajat ry – Leonnardo 0-0/47.91, 2) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Ikon 0-0/49.58, 3) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna 0-0/52.68, 4) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Norris 0-0/52.99, 5) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Diamantino VTH 0-0/53.44, 6) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Chica Fino 0-0/54.43, 7) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Prospect 0-4/55.32, 8) Marika Rättö, Evitskogin Ratsastajat ry – Courtney Love 0-4/55.91, 9) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hipograph 0-4/60.27, 10) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 0-8/53.91, 11) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Dauphin 7/82.75, 12) Joona Mansikkaoja, Tampereen Ratsastusseura ry – Kragbech's Celica 10/79.16

Luokka 11B - Racing Trophy 6-vuotiaat
120/130 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa
14 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Expert 0-0/43.53, 2) Cecilia Gundersby, Tampereen Ratsastusseura ry – Esteban S 0-0/45.57, 3) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Secret Hope 0-0/47.56, 4) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Eadelheid 0-0/48.29, 5) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Nueva Canción 0-4/45.45, 6) Rosenberg Renek, Estonia – Palomo TT 0-4/46.11, 7) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – J-Star 0-4/48.76, 8) Ida Hoskari, Lapin Urheiluratsastajat ry – Corzio 0-4/58.83, 9) Sari Simola, Ss Riders Club Finland ry – Juniper Quick Quality 4/72.32, 10) Veera Tanila, Tampereen Ratsastusseura ry – Luca's 8/64.83, 11) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Elvis PS 8/67.64, 12) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Cerano 8/86.52, 13) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Cantuxia 17/92.72, 14) Anu Mäkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Escada Hyl., (5) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – CP Centi 0-0/56.62, (16) Valpuri Nyyssönen, Laajavuoren Ratsukot ry – Coriana 0-11/70.10, (17) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Indorado Hyl., (18) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – David Cassidy 0-0/54.86, (19) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Valetta II 7/82.56

Luokka 11C - Racing Trophy 5-vuotiaat
110/120 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa, saman virhepisteen saaneet ovat tasa-arvoisia
17 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Rosa Ruutsalo, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Kanick VD Vosberg 0-0/60.13, 1) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Famelusiena R 0-0/59.76, 1) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Fantastique le Sursaut 0-0/63.29, 1) Hassan Iber, Tampereen Ratsastusseura ry – Tay Malaysia 0-0/60.07, 1) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita 0-0/59.49, 1) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Firenza 0-0/56.63, 1) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – For Treasure 0-0/59.46, 1) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Gon Charles 0-0/61.76, 9) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Melbourne 0-4/63.56, 9) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Brocks Halimede 0-4/59.64, 9) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Molly Moon 0-4/60.45, 12) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Secret Fantacy 4/69.51, 12) Vilma Leppäkangas, Ääneseudun Ratsastajat ry – Jereciano 4/77.40, 12) Pyry Kivikoski, Tuusulan Ratsastajat ry – Ebeneser Rebekka 4/70.30, 15) Tiia-Liisa Saarinen, Oulun Ratsastajat ry – Papaola 8/67.49, 16) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Birchcape's Wonderland Hyl., 16) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Excalibur D Hyl., (18) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Obora's Santhe 0-0/61.47, (19) Tiina Porali, Oulun Ratsastajat ry – Coraldina 7/89.38, (20) Sara Ihalainen, Oulun Ratsastajat ry – Emerald 0-8/62.01

Luokka 14B - 100/110 cm, aikaratsastus 
23 lähtijää ja 6 sijoittuu

1) Sofia Tolonen, Siilin Ratsastajat ry – Alarm 0/63.09, 2) Laura Konttinen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Zabudok 0/63.17, 3) Eevi-Pirre Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 0/64.01, 4) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Soothe Me de Ness 0/65.26, 5) Kaisa Kouhia, Team Mp Riders ry – Farmhill Midas Touch 0/66.19, 6) Lina Dalloz, Hellesby Sporthorses Rf – Ular K 0/68.87, 7) Paula Salmivuori, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hawana III 0/69.55, 8) Nelli Sammalmaa, Ratsastusseura MT-Team ry – Dam it Magi 0/71.19, 8) Lina Leväaho, Tuusulan Ratsastajat ry – Beaty E.B. 0/71.19, 10) Ida Kuisma, Lahan Urheiluratsastajat ry – C-Hermano de Contact Z 0/86.05, 11) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – St Leroy 4/67.53, 12) Katri Tiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Gode 4/68.33, 13) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Satellite 4/77.03, 14) Tiia Kokkonen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Don-Bars 4/83.46, 15) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II 8/72.47, 16) Lina Dalloz, Hellesby Sporthorses Rf – Pilot 8/83.59, 17) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Grafas 9/108.28, 18) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Starlight 15/100.54, 19) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Rockridge's Reckless 15/115.60, 20) Opri Peltola, Kuopion Ratsastajat ry – Arthur von Insel 23/113.49, 21) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Chanel Hyl., 21) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets Hyl., 21) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Lisa Rosa Hyl.