SAVONLINNA OPERA GAMES

Hanna Tardiveau & Wetrichta OperaGames-luokan voittoon – Maria Isolaurille LähiTapiola Future Challenge –osakilpailuvoitto

DSC 8483

OperaGames-esteratsastuskilpailuiden toinen kilpailupäivä käytiin jälleen lämpimissä vaan ei ihan perjantain kaltaisissa helteissä. Päivän aikana ratsastettiin 5 luokkaa estekorkeuden vaihdellessa 100-140 cm.

Päivän ehkä odotetuin ja jännittävin luokka oli kilpailuiden perinteinen nimikkoluokka Prix de R-Steel XXIII Savonlinna OperaGames, joka ratsastettiin jo 23. kerran. Luokassa nähtiin 29 lähtöä, mukana kotimaisen esteratsastuksen kärkinimet. Kilpailun arvostelu oli AM5, joka tarkoitti sitä että kaikki perusradan virhepisteettä suorittaneet kävivät voitosta tiukan uusinnan Aki Ylänteen suunnittelemalla radalla. Uusintaan tiensä selvitti 7 ratsukkoa, joista 6 starttasi. Uusinnan aloitti viime vuoden OG-voittaja Mikael Forsten hevosella Alonso. He lähtivät hakemaan nopeaa nollaa, mutta heidän kohtalokseen koitui uusinnan toiseksi viimeinen este, jolta tuli pudotus ja näin neljä virhepistettä. Tardiveaulla on Forstenin tavoin taktiikkana nopea rata ja lyhyet tiet, missä hän onnistuikin ollen uusinnan ratsukoista ensimmäinen, joka sai puhtaan radan. Puhtaan radan tekivät myös moninkertainen OG-luokan voittaja Sanna Backlund hevosella Wiseguy sekä Pinja Immonen hevosellaan Ziness. Mutta Tardiveaun nopea aika piti ja he olivat jopa kolme sekuntia toiseksi tullutta Backlundia nopeampia. Näin ollen OperaGames-luokan voitto ja sen myötä 5000 euron luokkapalkinto oli Tardiveaun. Tänään Tardiveau nähdään LähiTapiola GP-radalla hevosellaan Prinz Clintus.

Päivän toisena pääluokkana ratsastettiin nuorten ratsastajien LähiTapiola Future Challenge -sarjan 4. osakilpailu, josta ei jännitystä puuttunut. Luokassa starttasi 20 ratsukkoa. Ensimmäinen nollasuoritus nähtiin vasta luokan loppupuolella kun viime viikonloppuna Salossa osakilpailun voittanut Juha Norilo selviytyi ensimmäisenä ratsukkona radasta ilman virhepisteitä. Norilo oli ainoassa nollassa ja samalla voitossa kiinni luokan viimeiseen ratsukkoon Maria Isolauriin saakka. Isolauri kuitenkin selviytyi urakastaan myös virhepisteittä ja näin saimme luokkaan uusinnan.
Norilo starttasi jännittävään uusintaan ensimmäisenä ja sai tuloksekseen 8 virhepistettä. Niimpä Isolaurin tehtäväksi jäi varmistella itselleen virhepisteetön suoritus, missä hän onnistuikin otaaen itselleen vain aikavirheitä. Näin Isolauri varmisti itselleen kauden ensimmäisen osakilpailuvoiton.

125 cm tasolla käytiin Prix de Hevosklinikka Elwet luokka jonka voittoon ratsasti nopealla ajalla Salo Riding Clubin Tomas Kiviranta / Domino.

Aamun alkajaisiksi nähtiin Racing-sarjan nuorten hevosten osakilpailut. 7-vuotiaiden hevosten Prix de Heikkinen Yhtiöt luokassa jaetulle ykkössijalle tiensä selvittivät puhtailla radoilla Vitträskin Ratsastajajien Marina Ehrnrooth / Chica Fino ja Kokkolan Ratsastajien Emma Broända / Norris. Toisena ratsastetussa 6-vuotiaiden hevosten Prix de BLC Center luokassa puhtaan radan ja jaetun ensimmäisen sijan saavuttivat 8 ratsukkoa. 5-vuotiaiden Prix de Hevari luokassa nähtiin sen sijaan 11 puhdasta suoritusta.

Päivän päätteksi ratsastettiin 100/110 cm tasolla Prix de Doctagon luokka, jossa 54 lähtijän joukosta voittoon ratsasti Hellesby Sporthorses Rf edustava Lina Dalloz / Ular K.

*********

TULOKSET:

Savonlinna OperaGames
4.7.2015

Luokka 8
XXIII OperaGames 140 cm
Perusrata ja uusinta
29 lähtijää ja 8 sijoittuu

1) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Wetrichta 0-0/46.70, 2) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wiseguy 0-0/49.78, 3) Pinja Immonen, Oulun Urheiluratsastajat ry – Ziness 0-0/54.44, 4) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Alonso 0-4/46.92, 5) Joonas Oranta, Salon Ratsastusseura ry – Calazio 170 0-4/50.10, 6) Kullo Kender, Estonia – LRK Acer 0-4/52.56, 7) Rosenberg Renek, Estonia – Vinski TT 0-4/55.66, 8) Valtteri Reilin, Tampereen Ratsastusseura ry – Welfe de la Vie 4/77.50, 9) Anniina Talus, Jokilaakson Ratsastajat ry – Celestine 4/78.37, 10) Rosa Ruutsalo, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Hylas van't Arkelhof 4/80.41, 11) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Juniper Romeo 4/81.32, 12) Kullo Kender, Estonia – San Antonio 4/81.54, 13) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Ikon 4/84.33, 14) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Calbay 4/85.14, 15) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Silvercup 163 4/85.86, 16) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Buckhorst 8/80.57, 17) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Nelido 8/83.87, 18) Rosenberg Renek, Estonia – Helios de Muze 8/84.60, 19) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Cool Pleasure VB 8/84.94, 20) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Bealisa S 9/96.37, 21) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma 10/98.45, 22) Juho Norilo, Lohjan Ratsastajat ry – Doppsko Carimba 12/73.28, 23) Kullo Kender, Estonia – LRK Astrid L 12/75.50, 24) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cancellara 12/86.63, 25) Sara Hakala, Keravan Ratsastusseura ry – Flamenco II 26/114.77, 26) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Chalifas Kesk., 26) Sofia Stenius-Linna, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Respect 2 Hyl., 26) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara Kesk., 26) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Prinz Clintus Kesk.

Luokka 9
LähiTapiola Future Challenge
140 cm, perusrata ja uusinta
20 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Maria Isolauri, Riding Club Cavalor ry – Bellodie 0-4/70.82, 2) Juho Norilo, Lohjan Ratsastajat ry – Benedette 0-8/52.07, 3) Roosa Rajamäki, Tallitiimi ry – Wish of Palatina 4/89.55, 4) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Cover Page 4/89.96, 5) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alabama-Balia 4/91.36, 6) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Dauphin 4/91.54, 7) Henna Vahantila, Hattel Riders ry – Zino 4/92.79, 8) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Tricolore 111 Z 8/92.19, 9) Petra Huru, Porin Ratsastajat ry – Stranger 8/93.24, 10) Joona Mansikkaoja, Tampereen Ratsastusseura ry – Ballack 8/93.28, 11) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Dermalogica Pure Power 8/95.65, 12) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Diamond O.T. Lowlands Z 12/88.67, 13) Anu Mäkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Elba II 12/90.27, 14) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Astro 12/95.21, 15) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Armani II 22/123.71, 16) Henna Vahantila, Hattel Riders ry – Cavaljo Hyl., 16) Roosa Rajamäki, Tallitiimi ry – Pimiento de la Violle Hyl., 16) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Creo van de Ambachthoeve Hyl., 16) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Blueberryhill's Avantgard Hyl., 16) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D Hyl.

Luokka 7 Prix de Hevosklinikka Elwet
125 cm, aikaratsastus
63 lähtijää ja 16 sijoittuu

1) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Domino 0/50.93, 2) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 0/53.72, 3) Kullo Kender, Estonia – Nelsa 0/54.66, 4) Rosenberg Renek, Estonia – Torpille du Banney 0/55.08, 5) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Celtas Chiriqui 0/55.51, 6) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II 0/56.82, 7) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Veron Le Sursaut 0/57.63, 8) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Brekman Equi Caval 0/58.06, 9) Kirsi Kankaala, Oulun Ratsastajat ry – Ultrafox 0/59.87, 10) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – C'est Ameno Nuovo 2805 0/60.63, 11) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Bearella 0/60.78, 12) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Liga 0/60.91, 13) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Contop Z 0/61.30, 14) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Kiante D 0/61.80, 15) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Chidante 0/62.56, 16) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Millway's Polbera 0/64.29, 17) Lotta Hyttinen, Kr-Team ry – Vjeloma S.H. 0/64.51, 18) Charlotta Kuhlefelt, Tuusulan Ratsastajat ry – Happy-Feat 0/65.07, 19) Salma Aaltonen, Tuusulan Ratsastajat ry – Solbackas Cobra 0/65.43, 20) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wozalien 0/65.69, 21) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Bawraldine D 0/66.30, 22) Inna Ranta, Salon Ratsastusseura ry – Evica Van De Groenendijk 0/67.26, 23) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Quinera VDV Z 0/68.86, 24) Essi Lautala, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Funkel Conrad 0/71.44, 25) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Spendrup L 1/74.15, 26) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Voltano 1/75.11, 27) Opri Peltola, Kuopion Ratsastajat ry – Lara Jamara 2781 1/75.60, 28) Charlotta Kuhlefelt, Tuusulan Ratsastajat ry – Ciao Bella 4/54.55, 29) Ilona Mäkipere, Ratsastusseura Varsa ry – Samantha 4/57.12, 30) Kullo Kender, Estonia – Cavalli 4/58.05, 31) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Blue Diamond 4/58.86, 32) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Head Away 4/60.15, 33) Vera Elopuro, Helsingin Ratsastajat ry – Zennie 4/64.05, 34) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T 4/65.49, 35) Pyry Kivikoski, Tuusulan Ratsastajat ry – Niagaro 4/66.85, 36) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Aron 4/68.62, 37) Nelli Sammalmaa, Ratsastusseura MT-Team ry – Woody P 4/69.37, 38) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Davina HX 4/70.14, 39) Iisa Huttula, Riding Team Nuuksio Rtn ry – Let's Fly 5/74.36, 40) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Vriend D.D.H. 6/78.91, 41) Elina Harjunen, Kuopion Ratsastajat ry – Casino III 7/83.54, 42) Mari Yliniemi, Oulun Ratsastajat ry – Great Liberty T 7/83.64, 43) Anna-Maija Paakki, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Condor D 8/58.25, 44) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Kiss of Stallex M 8/60.07, 45) Sini Saari, Tuusulan Ratsastajat ry – Edera 8/66.90, 46) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Corfu Z 8/66.96, 47) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cooper 8/67.40, 48) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Quidamor 8/69.19, 49) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition 8/69.72, 50) Lotta Hyttinen, Kr-Team ry – Viola 8/86.41, 51) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Chellandana Z 11/82.76, 52) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Olimpia 12/64.94, 53) Tiia-Liisa Saarinen, Oulun Ratsastajat ry – Damingo V/H Dingenshof 12/69.51, 54) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Karuso 12/70.70, 55) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Prinzipal 13/74.87, 56) Miia Suomi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Jaffa II Hyl., 56) Katja Kröger, Golden Riders ry – Santha Hyl., 56) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Legolas II Hyl., 56) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Cher H Hyl., 56) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Barco M Hyl., 56) Iiris Ylinampa, Kr-Team ry – Carneyhaugh Tequila Sunrise Kesk., 56) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Irco Mega Hyl., 56) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Rapunzel Hyl.

Luokka 6A Savonlinnan Oopperajuhlat
Racing Trophy 130cm, 7 v.,
saman virhepistemäärän saaneet tasa-arvoisia
12 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Chica Fino 0/63.30, 1) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Norris 0/64.80, 3) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Diamantino VTH 4/61.80, 3) Marika Rättö, Evitskogin Ratsastajat ry – Courtney Love 4/65.28, 3) Pyry Kivikoski, Tuusulan Ratsastajat ry – Leonnardo 4/62.56, 3) Joona Mansikkaoja, Tampereen Ratsastusseura ry – Kragbech's Celica 4/62.59, 3) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Prospect 4/60.73, 8) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hipograph 8/68.44, 8) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 8/60.70, 10) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna 12/65.71, 11) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone Hyl., 11) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Valetta II Hyl.

Luokka 6B Prix de BLC Center
Racing Trophy 120 cm, 6 v.,
saman virhepistemäärän saaneet tasa-arvoisia
17 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Lacos 0/66.53, 1) Ida Hoskari, Lapin Urheiluratsastajat ry – Corzio 0/65.01, 1) Rosenberg Renek, Estonia – Palomo TT 0/64.12, 1) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Secret Hope 0/60.62, 1) Ilona Mäkipere, Ratsastusseura Varsa ry – Chiva 0/63.40, 1) Veera Tanila, Tampereen Ratsastusseura ry – Luca's 0/59.81, 1) Cecilia Gundersby, Tampereen Ratsastusseura ry – Esteban S 0/59.47, 1) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – J-Star 0/59.47, 9) Anu Mäkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Escada 4/67.24, 9) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Expert 4/61.04, 9) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Eadelheid 4/64.35, 9) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Chanel 4/80.40, 9) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Elvis PS 4/61.06, 9) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Nueva Canción 4/59.69, 15) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Cantuxia 8/65.12, 16) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Carpe Diem Kesk., 16) Sari Simola, Ss Riders Club Finland ry – Juniper Quick Quality Kesk.

Luokka 6C Prix de Hevari
Racing Trophy 110 cm, 5 v.
saman virhepistemäärän saaneet tasa-arvoisia
20 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Rosa Ruutsalo, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Kanick VD Vosberg 0/69.86, 1) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Birchcape's Wonderland 0/62.69, 1) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Molly Moon 0/62.99, 1) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita 0/63.56, 1) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Firenza 0/61.48, 1) Vilma Leppäkangas, Ääneseudun Ratsastajat ry – Jereciano 0/67.83, 1) Hassan Iber, Tampereen Ratsastusseura ry – Tay Malaysia 0/62.97, 1) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Fantastique le Sursaut 0/66.60, 1) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Brocks Halimede 0/62.52, 1) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Gon Charles 0/65.23, 1) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Secret Fantacy 0/66.23, 12) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – For Treasure 4/64.68, 12) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Lord Curry FP 4/69.28, 14) Sara Hakala, Keravan Ratsastusseura ry – Lepard 6/92.31, 15) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Melbourne 8/83.56, 15) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Famelusiena R 8/66.65, 17) Tiia-Liisa Saarinen, Oulun Ratsastajat ry – Papaola 12/64.01, 18) Minna Kujala, Qvikantin Ratsastajat ry – Ebeneser Rebekka Hyl., 18) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Aloha VD Tichelrij Z Kesk., 18) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Excalibur D Hyl.

Luokka 10 Prix de Doctagon
100/110 cm, aikaratsastus
54 lähtijää ja 14 sijoittuu

1) Lina Dalloz, Hellesby Sporthorses Rf – Ular K 0/54.55, 2) Katri Tiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Gode 0/55.92, 3) Sofia Tolonen, Siilin Ratsastajat ry – Alarm 0/56.67, 4) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego 0/57.49, 5) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Lisa Rosa 0/60.13, 6) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – St Leroy 0/60.14, 7) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown 0/60.45, 8) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena drum sv 0/60.52, 8) Tuukka Räsänen, Kuopion Ratsastajat ry – Blitz Roos 0/60.52, 10) Jonna Weisell, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Coreno 0/61.62, 11) Lina Leväaho, Tuusulan Ratsastajat ry – Beaty E.B. 0/63.56, 12) Panu Peitsaro, Savonlinnan Ratsastajat ry – Dalbaeks Columbo 0/63.78, 13) Aapo Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Baloubet 0/65.64, 14) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Cushina Phoenix 0/65.83, 15) Nelli Sammalmaa, Ratsastusseura MT-Team ry – Dam it Magi 0/67.15, 16) Ella Juntunen, Kuopion Ratsastajat ry – Persona 0/67.69, 17) Inna Ranta, Salon Ratsastusseura ry – Por Que No 0/69.63, 18) Ida Kuisma, Lahan Urheiluratsastajat ry – C-Hermano de Contact Z 0/70.17, 19) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cortina S 0/70.72, 20) Tuomas Uusitalo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Secret Quandary 0/70.94, 21) Tiina Auer, Kr-Team ry – Arctic Wildchild 0/72.61, 22) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Cher H 0/75.11, 23) Juha Linna, Salon Ratsastusseura ry – Narziss I 0/76.04, 24) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Rockridge's Reckless 0/78.07, 25) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone 1/82.25, 26) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Soothe Me de Ness 2/84.55, 27) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Baileys VK 2/85.37, 28) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Obora's Santhe 2/87.30, 29) Nenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 4/54.65, 30) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets 4/55.60, 31) Eevi-Pirre Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 4/60.01, 32) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II 4/60.27, 33) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Tiffany III 4/61.73, 34) Kaisa Kouhia, Team Mp Riders ry – Farmhill Midas Touch 4/62.58, 35) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 4/63.93, 36) Heidi Pätsi, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Darklord 4/69.26, 37) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Al Carrera 4/69.75, 38) Jenni Piippo, Kuopion Ratsastajat ry – Burberry 7 4/69.87, 39) Valtteri Reilin, Tampereen Ratsastusseura ry – Colleen 4/73.18, 40) Lina Dalloz, Hellesby Sporthorses Rf – Pilot 4/76.50, 41) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Starlight 5/81.55, 42) Henriikka Pelkonen, Lidrid-Team ry – Sjille 5/83.97, 43) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Keepsake 7/89.75, 44) Jemina Sensio, Mikkelin Ratsastusseura ry – Clever 7/90.64, 45) Opri Peltola, Kuopion Ratsastajat ry – Arthur von Insel 7/91.44, 46) Mira Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Cameja 8/62.19, 47) Lotta-Katariina Lehtonen, Kotimäen Ratsastajat ry – Bombay 8/78.66, 48) Mervi Sensio, Mikkelin Ratsastusseura ry – Alexander Lucas 9/81.00, 49) Meija Lahtinen, Kuhmoisten Kopse ry – Beau 2761 9/96.06, 50) Mari Muona, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Corano 14/86.81, 51) Tiia Kokkonen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Don-Bars Hyl., 51) Inka Lukkari, Kuopion Ratsastajat ry – Watinka Hyl., 51) Miia Suomi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Panzar Hyl., 51) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Grafas Hyl.