SAVONLINNA OPERA GAMES

Savonlinna sai uuden Lady Championin!

DSC 75202

Sofia Stenius-Linnalta ja Respectiltä nappisuoritus oikeaan paikkaan - Savonlinna sai uuden Lady Championin!

OperaGames-esteratsastuskilpailuiden ensimmäisenä päivänä saatiin nauttia hyvinkin perinteisestä OperaGames-tunnelmasta: päivä oli hyvin helteinen, ja kun kulemat nousivat lähes 30 lämpöasteeseen kysyttiin kestävyyttä sekä kilpailijoilta että hevosilta mutta myös toimihenkilöiltä. Pitkän päivän aikana nähtiin paljon hienoja suorituksia ja jänniä tilanteita, ja yleisöäkin oli saapunut paikalle paljon nauttimaan kesäpäivästä ja hevosurheilusta.

Päivän pääluokkana käytiin vain naisille avoin Prix de Goldwell XIII Lady Champion 130 cm korkeudella. Luokassa starttasi 42 ladya ratsuineen, heistä uusintaan tiensä selvitti Aki ylänteen suunnittelemalla radalla 9 ratsukkoa. Ratsukoiden välillä käytiin jännittävä uusinta, jonka suoritti virhepisteittä kolme ratsukkoa. Heitä nopein oli Sofia Stenius-Linna & Respect, joka suoritti radan ajassa 49,38 eli reilun sekunnin nopeammin kuin kakkoseksi tullut Kokkolan Ratsastajien Emma Broända / Juniper Romeo ajalla 50,78. Näin Stenius-Linna sai ansaitusti Lady Championin tittelin ja Lady Champion lista jälleen uuden nimen. Stenius-Linna itse kuvaili tehneensä tänään nappisuorituksen. – Tänään kaikki vaan kulki juuri niin kuin pitikin, Stenius-Linna iloitsi. Huomenna hänet nähdään OperaGames-luokassa, jossa tähtäimessä on kesän suurin luokkapalkinto 5000 euroa.

Kaikille avoin Prix de Nummisten Hevospalvelut ja Grafft-rehut luokka 130 cm korkeudella sen sijaan oli hyvin herravoittoinen, mutta mahtuipa joukkoon muutama naisratsastajakin. Tämä luokka oli Lähitapiola GP-sarjassa kakkospaikkaa pitävän Viron Kullo Kenderin: tuplavoiton lisäksi Kenderin nimiin meni myös neljäs palkintosija. Ykköstilalle hän ratsasti hevosella San Antonio, toiseksi hevosella Elsa ja neljänneksi hevoselle LRK Axel. Myös Kender lähtee tavoittelemaan tänään OperaGames-luokan voittoa kolmella hevosella. Sunnuntaina Kender jatkaa Lähitapiola Grand Prix 4. osakilpailuissa.

120 cm tasolla käytiin Prix de Terveystalo ja Rantasalmen kunta luokka. Luokan jaettuun voittoon ratsastivat Salo Riding Clubin Tomas Kiviranta / Domino ja Ratsastusseura Ork:n Annika Voho / Peppermint.

Nuorten hevosten Prix de Lassila&Tikanoja luokka käytiin 110 cm tasolla. Luokan voittoon ratsasti Hellesby Sporthorses Rf edustava Linda Hendersson / Nueva Canción nippa nappa nopeammalla ajalla 41,02 ennen toiseksi tullutta Tuusulan Ratsastajien Anu Siimestä / Firenza ajalla 41,12.

Päivän viimeisenä luokkana nähtiin Prix de K-Maatalous Savonlinna luokka 100/110 cm tasolla. Luokassa lähti 63 ratsukkoa, joista luokkavoittoon ratsasti Siilin Ratsastajien Sofia Tolonen / Alarm ajalla 33.63.

******

TULOKSET:
Savonlinna OperaGames
Luokka 3 - XIII LadyChampion 130 cm, perusrata ja uusinta
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
42 lähtijää ja 11 sijoittuu

1) Sofia Stenius-Linna, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Respect 2 0-0/49.38, 2) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Juniper Romeo 0-0/50.78, 3) Mari Yliniemi, Oulun Ratsastajat ry – Great Liberty T 0-0/62.67, 4) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara 0-4/50.93, 5) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Tricolore 111 Z 0-4/53.34, 6) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Diamond O.T. Lowlands Z 0-4/57.72, 7) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Tanda 0-4/63.35, 8) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Buckhorst 0-8/49.48, 9) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma 0-12/62.20, 10) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alabama-Balia 0-Kesk., 10) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Cover Page 0-Hyl., 10) Petra Huru, Porin Ratsastajat ry – Stranger 0-Kesk., 10) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Prinzipal 0-Hyl., 14) Anna-Maija Paakki, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Condor D 4/85.78, 15) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Dauphin 4/87.03, 16) Anu Mäkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Elba II 4/87.19, 17) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Ikon 4/89.53, 18) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cancellara 4/91.40, 19) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Cool Pleasure VB 4/92.48, 20) Kirsi Kankaala, Oulun Ratsastajat ry – Ultrafox 4/92.49, 21) Maria Isolauri, Riding Club Cavalor ry – Bellodie 4/92.75, 22) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cooper 4/94.35, 23) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D 4/94.42, 24) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Astro 5/95.33, 25) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Head Away 8/85.28, 26) Roosa Rajamäki, Tallitiimi ry – Pimiento de la Violle 8/85.56, 27) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Kiante D 8/85.77, 28) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Celtas Chiriqui 8/85.78, 29) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Chalifas 8/86.74, 30) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Millway's Polbera 8/88.67, 31) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Diamantino VTH 8/90.27, 32) Henna Vahantila, Hattel Riders ry – Cavaljo 8/94.26, 33) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Bealisa S 9/112.15, 34) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Creo van de Ambachthoeve 10/99.03, 35) Essi Lautala, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Funkel Conrad 12/108.11, 36) Wilma Heikkinen, Hattel Riders ry – Barco M 12/110.61, 37) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II 14/116.81, 38) Sara Hakala, Keravan Ratsastusseura ry – Flamenco II 17/95.79, 39) Sini Saari, Tuusulan Ratsastajat ry – Edera Hyl., 39) Tiia-Liisa Saarinen, Oulun Ratsastajat ry – Damingo V/H Dingenshof Kesk., 39) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Monthago Z Hyl., 39) Pinja Immonen, Oulun Urheiluratsastajat ry – Ziness Kesk.

Luokka 2 - 130 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
21 lähtijää ja 6 sijoittuu

1) Kullo Kender, Estonia – San Antonio 0-0/36.05, 2) Kullo Kender, Estonia – Nelsa 0-0/39.48, 3) Pyry Kivikoski, Tuusulan Ratsastajat ry – Niagaro 0-0/40.22, 4) Kullo Kender, Estonia – LRK Axel V 0-0/40.52, 5) Rosenberg Renek, Estonia – Vinski TT 0-0/45.80, 6) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Norris 0-0/45.89, 7) Rosenberg Renek, Estonia – Helios de Muze 0-0/48.19, 8) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Dermalogica Pure Power 0-0/50.45, 9) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Nelido 0-0/52.49, 10) Kullo Kender, Estonia – LRK Astrid L 0-4/35.18, 11) Juho Norilo, Lohjan Ratsastajat ry – Benedette 0-4/44.30, 12) Joonas Oranta, Salon Ratsastusseura ry – Mon Clarimon 0-4/45.12, 13) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Alonso 0-4/49.19, 14) Salma Aaltonen, Tuusulan Ratsastajat ry – Solbackas Cobra 4/46.43, 15) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Blue Diamond 4/46.81, 16) Marika Rättö, Evitskogin Ratsastajat ry – Courtney Love 4/49.41, 17) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Armani II 4/52.78, 18) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Blueberryhill's Avantgard 4/52.94, 19) Juho Norilo, Lohjan Ratsastajat ry – Doppsko Carimba 8/44.91, 20) Miia Suomi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Jaffa II 25/62.15, 21) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Spendrup L Hyl.

Luokka 1 - 120 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
65 lähtijää ja 17 sijoittuu

1) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Domino 0-0/38.24, 1) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 0-0/38.24, 3) Rosenberg Renek, Estonia – Torpille du Banney 0-0/38.59, 4) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – C'est Ameno Nuovo 2805 0-0/39.41, 5) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna 0-0/40.30, 6) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Expert 0-0/40.38, 7) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Irco Mega 0-0/41.08, 8) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Liga 0-0/41.72, 9) Joona Mansikkaoja, Tampereen Ratsastusseura ry – Kragbech's Celica 0-0/43.46, 10) Joona Mansikkaoja, Tampereen Ratsastusseura ry – Ballack 0-0/44.13, 11) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Rapunzel 0-0/45.09, 12) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T 0-0/45.74, 13) Charlotta Kuhlefelt, Tuusulan Ratsastajat ry – Happy-Feat 0-0/47.12, 14) Sara Vainikkala, Kotkan Ratsastajat ry – Vriend D.D.H. 0-0/47.58, 15) Iiris Ylinampa, Kr-Team ry – Carneyhaugh Tequila Sunrise 0-0/47.97, 16) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Chidante 0-0/48.36, 17) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition 0-0/49.66, 18) Iisa Huttula, Riding Team Nuuksio Rtn ry – Let's Fly 0-0/50.49, 19) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Voltano 0-0/50.53, 20) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Olimpia 0-0/51.83, 21) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 0-0/56.77, 22) Essi Lautala, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Funkel Conrad 0-0/58.58, 23) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Corfu Z 0-4/36.88, 24) Kullo Kender, Estonia – Cavalli 0-4/37.75, 25) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Brekman Equi Caval 0-4/38.66, 26) Charlotta Kuhlefelt, Tuusulan Ratsastajat ry – Ciao Bella 0-4/39.18, 27) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Contop Z 0-4/46.35, 28) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Chica Fino 0-4/47.55, 29) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Quidamor 0-4/52.66, 30) Inna Ranta, Salon Ratsastusseura ry – Evica Van De Groenendijk 0-4/54.48, 31) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Valetta II 0-4/57.42, 32) Elina Harjunen, Kuopion Ratsastajat ry – Casino III 0-5/61.48, 33) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Alonso 0-5/62.27, 34) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Cher H 0-6/64.16, 35) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Karuso 0-8/75.12, 36) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Chellandana Z 0-10/82.83, 37) Ilona Mäkipere, Ratsastusseura Varsa ry – Samantha 0-12/39.65, 38) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Bearella 0-12/48.52, 39) Opri Peltola, Kuopion Ratsastajat ry – Lara Jamara 2781 0-16/74.37, 40) Roosa Rajamäki, Tallitiimi ry – Wish of Palatina 0-Kesk., 40) Henna Vahantila, Hattel Riders ry – Zino 0-Kesk., 42) Kullo Kender, Estonia – Nelsa 4/52.18, 43) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Tiffany III 4/52.19, 44) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Kiss of Stallex M 4/54.16, 45) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Legolas II 4/55.16, 46) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown 4/57.70, 47) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cooper 4/59.13, 48) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Wozalien 4/59.63, 49) Salma Aaltonen, Tuusulan Ratsastajat ry – Solbackas Cobra 4/60.42, 50) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Veron Le Sursaut 4/60.44, 51) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Secret Hope 4/61.42, 52) Pyry Kivikoski, Tuusulan Ratsastajat ry – Leonnardo 4/62.71, 53) Aino-Kaisa Räisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Amerone 4/63.41, 54) Sini Saari, Tuusulan Ratsastajat ry – Edera 4/63.86, 55) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Quinera VDV Z 8/73.62, 56) Meija Lahtinen, Kuhmoisten Kopse ry – Beau 2761 8/88.36, 57) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Keepsake 11/85.49, 58) Lotta Hyttinen, Kr-Team ry – Viola 11/85.88, 59) Miia Suomi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Jaffa II 12/60.72, 60) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Zellma 12/88.73, 61) Mari Muona, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Corano 13/93.41, 62) Vilma Leppäkangas, Ääneseudun Ratsastajat ry – Highland Anastacia 2720 Hyl., 62) Katja Kröger, Golden Riders ry – Santha Hyl., 62) Anne Penttinen-Kemppi, Riding Club Ohenharju ry – Cushina Phoenix Hyl., 62) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Cerano Hyl.

Luokka 4 - 110 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
31 lähtijää ja 8 sijoittuu

1) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Nueva Canción 0-0/41.02, 2) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Firenza 0-0/41.12, 3) Rosenberg Renek, Estonia – Palomo TT 0-0/43.21, 4) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Brocks Halimede 0-0/44.51, 5) Sari Simola, Ss Riders Club Finland ry – Juniper Quick Quality 0-0/44.86, 6) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Chanel 0-0/46.46, 7) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita 0-0/46.88, 8) Tiina Auer, Kr-Team ry – Arctic Wildchild 0-0/52.63, 9) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Fantastique le Sursaut 0-0/54.13, 10) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Lacos 0-0/55.98, 11) Ilona Mäkipere, Ratsastusseura Varsa ry – Chiva 0-4/47.22, 12) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Birchcape's Wonderland 0-4/48.67, 13) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – J-Star 4/70.15, 14) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Molly Moon 4/71.48, 15) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A'Nuit 4/73.78, 16) Ida Hoskari, Lapin Urheiluratsastajat ry – Corzio 4/74.18, 17) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Carpe Diem 4/74.24, 18) Tiina Porali, Oulun Ratsastajat ry – Coraldina 4/75.14, 19) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Cantuxia 4/77.08, 20) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Secret Fantacy 4/79.11, 21) Sara Ihalainen, Oulun Ratsastajat ry – Emerald 4/80.12, 22) Veera Tanila, Tampereen Ratsastusseura ry – Luca's 8/71.43, 23) Rosa Ruutsalo, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Kanick VD Vosberg 8/89.24, 24) Sara Hakala, Keravan Ratsastusseura ry – Lepard 12/75.46, 25) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Melbourne 23/108.56, 26) Anu Mäkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Escada Hyl., 26) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Excalibur D Hyl., 26) Pauliina Papunen, Ratsuryhmä ry – Cassandra H Hyl., 26) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Aloha VD Tichelrij Z Hyl., 26) Teemu Tuovinen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Heironas Hyl., 26) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – For Treasure Hyl.

Luokka 5 - 100/110 cm, ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Poni | Esteratsastus
63 lähtijää ja 16 sijoittuu

1) Sofia Tolonen, Siilin Ratsastajat ry – Alarm 0-0/33.63, 2) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0-0/34.52, 3) Lina Dalloz, Hellesby Sporthorses Rf – Ular K 0-0/36.45, 4) Nelli Sammalmaa, Ratsastusseura MT-Team ry – Dam it Magi 0-0/36.68, 5) Paula Salmivuori, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hawana III 0-0/37.23, 6) Katja Kröger, Golden Riders ry – Santha 0-0/37.74, 7) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego 0-0/37.84, 8) Tuukka Räsänen, Kuopion Ratsastajat ry – Blitz Roos 0-0/38.06, 9) Valtteri Reilin, Tampereen Ratsastusseura ry – Colleen 0-0/38.28, 10) Ida Kuisma, Lahan Urheiluratsastajat ry – C-Hermano de Contact Z 0-0/39.00, 11) Noora Jukarainen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Satellite 0-0/39.13, 12) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena drum sv 0-0/39.18, 13) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Indorado 0-0/39.48, 14) Lina Leväaho, Tuusulan Ratsastajat ry – Beaty E.B. 0-0/39.83, 15) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – St Leroy 0-0/40.64, 16) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cortina S 0-0/42.04, 17) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Al Carrera 0-0/42.89, 18) Ella Juntunen, Kuopion Ratsastajat ry – Persona 0-0/43.74, 19) Inka Lukkari, Kuopion Ratsastajat ry – Watinka 0-0/43.84, 20) Juha Linna, Salon Ratsastusseura ry – Narziss I 0-0/43.94, 21) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Famelusiena R 0-0/45.96, 22) Sanna Markkanen, Kuopion Ratsastajat ry – Rockridge's Reckless 0-0/48.41, 23) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Davina HX 0-0/48.56, 24) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Baileys VK 0-0/53.20, 25) Opri Peltola, Kuopion Ratsastajat ry – Arthur von Insel 0-0/53.33, 26) Eevi-Pirre Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Okey 0-4/33.50, 27) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – CP Centi 0-4/35.83, 28) Nelli Sammalmaa, Ratsastusseura MT-Team ry – Woody P 0-4/37.20, 29) Tuomas Uusitalo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Secret Quandary 0-4/41.50, 30) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Soothe Me de Ness 0-4/44.66, 31) Inna Ranta, Salon Ratsastusseura ry – Por Que No 0-4/52.62, 32) Kaisa Kouhia, Team Mp Riders ry – Farmhill Midas Touch 0-8/37.98, 33) Tiia-Liisa Saarinen, Oulun Ratsastajat ry – Papaola 0-8/53.54, 34) Mira Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Cameja 4/54.35, 35) Eva Julkunen, Kuopion Ratsastajat ry – Carl III 4/61.01, 36) Katri Tiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Gode 4/61.04, 37) Linda Hendersson, Hellesby Sporthorses Rf – Grafas 4/61.77, 38) Nenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 4/63.33, 39) Jonna Weisell, Pohjois-Päijänteen Ratsastajat – Coreno 4/64.00, 40) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hipograph 4/64.58, 41) Miia Suomi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Panzar 4/67.07, 42) Tiia Kokkonen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Don-Bars 4/69.85, 43) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – David Cassidy 4/71.66, 44) Jenni Piippo, Kuopion Ratsastajat ry – Burberry 7 4/72.75, 45) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Lord Curry FP 4/72.97, 46) Lina Dalloz, Hellesby Sporthorses Rf – Pilot 4/73.40, 47) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Czarina L 4/75.67, 48) Iisa Huttula, Riding Team Nuuksio Rtn ry – Zandor II 4/77.06, 49) Mari Muona, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Corano 4/79.61, 50) Lotta Hyttinen, Kr-Team ry – Viola 6/95.17, 51) Panu Peitsaro, Savonlinnan Ratsastajat ry – Dalbaeks Columbo 8/62.54, 52) Mervi Sensio, Mikkelin Ratsastusseura ry – Alexander Lucas 8/73.31, 53) Valpuri Nyyssönen, Laajavuoren Ratsukot ry – Coriana 8/76.33, 54) Heidi Pätsi, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Darklord 8/83.07, 55) Maija Kärkkäinen, Oulun Ratsastajat ry – Starlight 8/84.63, 56) Jemina Sensio, Mikkelin Ratsastusseura ry – Clever 8/85.14, 57) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Obora's Santhe 12/102.41, 58) Henriikka Pelkonen, Lidrid-Team ry – Sjille Hyl., 58) Amanda Nummelin, Kaarinan Urheiluratsastajat ry – Bombay Hyl., 58) Veera Virolainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Kadets Hyl., 58) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Lisa Rosa Hyl., 58) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Cerano Hyl., 58) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Heartbreaker II Hyl.