Operagames-viikonlopun ensimmäinen päivä kisattiin sateessa – mutta ratsastajathan ei olekaan sokerista

Tämän vuoden Operagamesien avauspäivä vietettiiin varsin sateisissa tunnelmissa, niin kuin kilpailuviikonloppua edeltänyt viikkokin oli jo antanut viitteitä. Tämä ei kuitenkaan ratsastajia eikä kisaorganisaatiota lannistanut, vaan kaikki seitsemän luokkaa vedettiin läpi kunnialla ja aikataulussaan. Ja saatiinpa päivän viimeisten luokkien aikana nauttia jo hieman auringon lämmöstäkin.

Päivän pääluokkana ratsastettiin kaksivaiheinen luokka Prix de Lantmännen Agro Savonlinna & Black Horse 135 cm korkeudella. Luokan voittoon ratsasti virhepisteettömällä suorituksella Hattel Ridersien Susanna Granroth & L’Espoir van Dorperheide. Tätä ennen oli areenalla jo otettu mittaa toisistaan 130 cm ja 120 cm tasoilla. 130 cm aikaratsastusluokan voittoon ratsasti Ratsastusseura Kivan Tuisku Kivikoski-Vainio & I’m Yours ennen Granrothia hevosilla Cayadina ja Hacker H. 120 cm tasolla luokkavoittoon ratsasti Kaarinan Kenttäratsastajien Jenna Yrjövuori & Galahad I.

Kilpailupäivän aikana ratsastettiin myös alueluokkia. 110 cm luokan vei nimiinsä Kaarinan Kenttäratsastajien Peppilotta Keinänen & Solbackas C’est Comme Ca. 100 cm luokassa puolestaan sinivalkoisille ratsasti Auran Ratsastajien Heidi Mulari & Backwoods Baroness, 90 cm luokan voitti Rovaniemen Urheiluratsastajia edustava Mona Pitkänen & Remy ja 80 cm clear round -luokassa jaetulle ensimmäiselle sijalle ratsasti 8 ratsukkoa.

Kilpailut jatkuvat huomenna lauantaina klo 9. Toisen kilpailupäivän aikana nähdään kuusi luokkaa, joista pääluokkana Savonlinna XXXI Operagames presented by RTV 140 cm korkeudella klo 14 alkaen.

TULOKSET:
Savonlinna Operagames 
Esteratsastus
7.7.2023

Luokka 1 – Brix de Bio10 | 110 | 367.1 (A2/A2)
Alue | Poni | Hevonen | Esteratsastus
25 lähtijää ja 7 sijoittuu

1) Peppilotta Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Solbackas C’est Comme Ca 0-0/28.59, 2) Tiina Johanna Porali, OULUN RATSASTAJAT RY – KF Dalmore 0-0/31.13, 3) Moona Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Dancing Amaranth 0-0/32.13, 4) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Maluta 0-0/32.40, 5) Tiiu Puranen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Marion 0-0/32.55, 6) Jenni Kammonen, ETELÄ-POHJANMAAN URHEILURATSASTAJAT RY – Alica B 0-0/32.58, 7) Iita Marttila, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Zazaza 0-0/32.85, 8) Emma Hänninen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Carafina W 0-0/32.95, 9) Anniina Mallat, VIRTAIN RATSASTAJAT RY – Flame 0-0/32.97, 10) Hanna-Maria Korpi, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Laramie SN 0-0/33.87, 11) Eva Mira Tuulia Julkunen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Conthergo 0-0/34.24, 12) Madis Morna, STALL ANNA RIDERS RY – Big Iron L 0-0/34.58, 13) Terhi Toikka, SUOMEN RATSASTUKSENOPETTAJAINYHDISTYS RY – Elendil K 0-0/36.51, 14) Pieta Ipatti, RATSASTUSSEURA ORK RY – Jace 0-0/38.03, 15) Iita Marttila, RATSASTUSSEURA VARSA RY – É Veramente Caro 0-1/44.18, 16) Essi-Lotta Rautiainen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Visby 0-4/31.64, 17) Kaisa Tuppurainen, RATSASTUSSEURA ORK RY – Ivory Shadow Evo 0-4/31.98, 18) Johanna Kivi, JOKILAAKSON RATSASTAJAT RY – Sandocan 4/49.35, 19) Janika Koistinen, KUOPION RATSASTAJAT RY – P.A. Timka 4/50.56, 20) Mona Lotvonen, OULUN RATSASTAJAT RY – Highlight 4/58.36, 21) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Chisu M 29/85.75, 22) Janika Koistinen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Kwickly Hyl., 22) Meeri Ketola, LEHTIMÄEN RATSASTAJAT RY – Diamant De Calla Hyl., 22) Ronja Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Coolman Hyl., 22) Jere Parkkinen, M-RIDERS MIKKELI RY – Valley Girl Hyl.

Luokka 2 – Prix de Lassila & Tikanoja | 120 | 367.4 (A0/A2)
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
35 lähtijää ja 9 sijoittuu

1) Jenna Yrjövuori, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Galahad I (0)-(0)/27.21-0, 2) Linda Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – I’m Quick (0)-(0)/28.70-0, 3) Madis Morna, STALL ANNA RIDERS RY – Momentum (0)-(0)/29.15-0, 4) Martta Weckstén, RATSASTUSSEURA KIVA RY – Delaney 9 (0)-(0)/30.01-0, 5) Meeri Ketola, LEHTIMÄEN RATSASTAJAT RY – Wertherina (0)-(0)/30.23-0, 6) Tuisku Kivikoski-Vainio, RATSASTUSSEURA KIVA RY – I’m Yours (0)-(0)/30.42-0, 7) Anna Granberg, STALL ANNA RIDERS RY – Chekkonen (0)-(0)/31.56-0, 8) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – Tijuana S (0)-(0)/32.22-0, 9) Milja Venola, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Ibiza van de Meerhoeve (0)-(0)/32.29-0, 10) Jenni Kammonen, ETELÄ-POHJANMAAN URHEILURATSASTAJAT RY – Sauvage Petit Ami (0)-(0)/32.77-0, 11) Iita Marttila, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Alexis (0)-(0)/32.80-0, 12) Aada-Minea Hanhela, RATSASTUSSEURA WIN WIN RY – Lotus vd Bisschop (0)-(0)/33.38-0, 13) Pinja Laine, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – High Chin DK Z (0)-(0)/33.78-0, 14) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – Hermione Brulaire (0)-(0)/34.15-0, 15) Vilma Leppäkangas, ÄÄNESEUDUN RATSASTAJAT RY – Torneus (0)-(0)/34.69-0, 16) Aada Partanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Kablesse van de Oudeveldhoeve (0)-(0)/34.99-0, 17) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – Celtas Quen (0)-(0)/35.44-0, 18) Terhi Toikka, SUOMEN RATSASTUKSENOPETTAJAINYHDISTYS RY – Kenny (0)-(0)/36.84-0, 19) Joona Mansikkaoja, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Karleen van Solbackas (0)-(0)/41.17-0, 20) Julia Engblom, SALO RIDING CLUB RY – Indy-Loma (0)-(4)/29.88-4, 21) Jenna Yrjövuori, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Mr Polyvood (0)-(4)/33.31-4, 22) Jasmin Engblom, SALO RIDING CLUB RY – Mylander T (0)-(4)/36.49-4, 23) Tiiu Puranen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Marion (4)-(0)/38.89-4, 24) Rosa Mäkelä, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Akvelins (4)-(0)/39.14-4, 25) Jenni Kammonen, ETELÄ-POHJANMAAN URHEILURATSASTAJAT RY – Caracole (4)-(4)/34.63-8, 26) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Chisu M (8)-(0)/39.01-8, 27) Essi Kansikas, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Quardino L 184 (4)-(4)/39.20-8, 28) Riikka Tupamäki, RABBELUGNIN RATSASTAJAT RY – Quaker Du Plessis (0)-(9)/46.19-9, 29) Outi Väyrynen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Chandonel (8)-(4)/29.43-12, 30) Aada Partanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Midnight Star (8)-(4)/36.12-12, 31) Ronja Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Coolman Hyl., 31) Mari Yliniemi, OULUN RATSASTAJAT RY – Great Liberty T Hyl., 31) Eva Mira Tuulia Julkunen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Conthergo Kesk., 31) Tuomas Uusitalo, RATSASTUSSEURA ORK RY – Columbo Hyl., 31) Kaisa Tuppurainen, RATSASTUSSEURA ORK RY – Ivory Shadow Evo Hyl.

Luokka 3 – Prix de Savon Kuljetus | 130 | A.2.0
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
10 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Tuisku Kivikoski-Vainio, RATSASTUSSEURA KIVA RY – I’m Yours 0/57.92, 2) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – Cayadina 0/59.68, 3) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – Hacker H 0/59.86, 4) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Hurby 0/60.01, 5) Madis Morna, STALL ANNA RIDERS RY – Winterlodge Quality 0/61.56, 6) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Del-Uriana 4/63.05, 7) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – Irish Hope 4/65.68, 8) Vilma Leppäkangas, ÄÄNESEUDUN RATSASTAJAT RY – Torneus 12/69.65, 9) Riikka Tupamäki, RABBELUGNIN RATSASTAJAT RY – Quaker Du Plessis 18/84.81, 10) Outi Väyrynen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Chandonel Hyl.

Luokka 3 – Prix de Savon Kuljetus | 130 | A.2.0
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
10 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Tuisku Kivikoski-Vainio, RATSASTUSSEURA KIVA RY – I’m Yours 0/57.92, 2) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – Cayadina 0/59.68, 3) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – Hacker H 0/59.86, 4) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Hurby 0/60.01, 5) Madis Morna, STALL ANNA RIDERS RY – Winterlodge Quality 0/61.56, 6) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Del-Uriana 4/63.05, 7) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – Irish Hope 4/65.68, 8) Vilma Leppäkangas, ÄÄNESEUDUN RATSASTAJAT RY – Torneus 12/69.65, 9) Riikka Tupamäki, RABBELUGNIN RATSASTAJAT RY – Quaker Du Plessis 18/84.81, 10) Outi Väyrynen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Chandonel Hyl.

Luokka 4 – Prix de Lantmännen Agro Savonlinna & Black Horse | 135 | AM5.2
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
4 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Susanna Granroth, HATTEL RIDERS RY – L’Espoir van Dorperheide 0-0/35.97, 2) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Oechie – K 0-0/36.16, 3) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Birchcape’s Wonderland 3033 0-0/36.36, 4) Madis Morna, STALL ANNA RIDERS RY – Herbert 0-4/35.08

Luokka 5 – Prix de Mustoset | 80 | A.0.0
Alue | Poni | Hevonen | Esteratsastus
21 lähtijää ja 6 sijoittuu

1) Kukka Krogars, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Grand Boy D 0/57.90, 1) Siiri Takkinen, HAUKIVUOREN RATSASTUSSEURA 2001 RY – Garisha 0/55.31, 1) Pinja Kärki, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Kogreana 0/58.30, 1) Vilma Hämäläinen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Bombastico 0/56.50, 1) Anu Launis, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Ciprese 0/58.39, 1) Janika Koistinen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Horshaka Mighty Don 0/59.85, 1) Viivi Eronen, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Costas 0/57.70, 1) Panu Peitsaro, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Dalbaeks Columbo 0/57.29, 9) Kaisamaria Karlsson, HAUKIVUOREN RATSASTUSSEURA 2001 RY – Perceval 4/53.63, 9) Emmi Maaranen, SAIRILAN RATSASTAJAT RY – Lifting 4/59.04, 9) Meira Heinänen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Stuart Little 4/58.53, 9) Krette Mullamaa, RATSURYHMÄ RY – Kultu Aikamoinen 4/59.15, 9) Nella Kolehmainen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Kalne 4/53.73, 14) Anni Leinonen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Ans 8/52.79, 14) Eveliina Anttila, M-RIDERS MIKKELI RY – Nadal Wolf Z 8/55.12, 16) Tiiu Puranen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Vuoren Varjo 12/57.65, 17) Viivi Eronen, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Mimona Hyl., 17) Nina Nurmesviita, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Kristof Hyl., 17) Olivia Kultarinta, SALO RIDING CLUB RY – Let’s Dance Hx Hyl., 17) Seela Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Doyher Triona 279 C Hyl., 17) Heli Raittonen, SAIMAAN HEVOSURHEILIJAT RY – Ronda de Rocket Hyl.

Luokka 6 – Prix de Hevari | 90 | Ihanneaika
Alue | Poni | Hevonen | Esteratsastus
33 lähtijää ja 9 sijoittuu

1) Mona Pitkänen, ROVANIEMEN URHEILURATSASTAJAT RY – Remy 0/65.24, 2) Katri Elina Kyläkoski, SALON RATSASTUSSEURA RY – Coné Kaboom 0/65.29, 3) Heidi Mulari, AURAN RATSASTAJAT RY – Backwoods Baroness 0/65.48, 3) Kukka Krogars, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Grand Boy D 0/65.48, 5) Emma Julkunen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Cantalobos Connair 0/64.21, 6) Seela Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Doyher Triona 279 C 0/66.17, 7) Ulla Pirkkanen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Infiniti 0/66.62, 8) Vilma Hämäläinen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Bombastico 0/67.12, 9) Eveliina Loikkanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Qataro van de Saffraanberg 0/67.42, 10) Erica Höfer, SAIMAAN URHEILURATSASTAJAT RY – Caprino LL 0/67.69, 11) Noora Harinen, GOLDEN RIDERS RY – Batifolle 0/67.89, 12) Meira Heinänen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Stuart Little 0/68.84, 13) Ulla Pirkkanen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Skydiver S 0/68.89, 14) Jenni Nuutinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Cash is King 0/69.57, 15) Siiri Takkinen, HAUKIVUOREN RATSASTUSSEURA 2001 RY – Garisha 0/69.81, 16) Emmi Maaranen, SAIRILAN RATSASTAJAT RY – Lifting 0/69.97, 17) Maiju Laituri, PUIJON LAUKKA RY – Viiser 0/70.32, 18) Iida Kuivala, ABC RATSASTAJAT RY – Watergrange Bruce 0/70.46, 19) Kaisamaria Karlsson, HAUKIVUOREN RATSASTUSSEURA 2001 RY – Perceval 0/74.69, 20) Heli Raittonen, SAIMAAN HEVOSURHEILIJAT RY – Ronda de Rocket 4/64.90, 21) Anu Launis, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Ciprese 4/66.25, 22) Kukka Krogars, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Cwmbyr May 4/60.36, 23) Siiri Väänänen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Valhallas Lancelot 15 WD 4/69.68, 24) Krette Mullamaa, RATSURYHMÄ RY – Kultu Aikamoinen 4/70.90, 25) Emma Puustinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Prada 4/77.58, 26) Wilma Ojaniemi, RATSASTUSSEURA ORK RY – Vunder 4/89.32, 27) Panu Peitsaro, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Dalbaeks Columbo 8/67.33, 28) Henriikka Pasanen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Pin Rock’s William The Lion 8/77.65, 29) Melina Mutanen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Lekarda 8/90.63, 30) Essi Kärkinen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Varma-Soundi 12/63.50, 31) Sandra Ruuskanen, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Maybe Fizzy 12/62.66, 32) Nella Kolehmainen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Kalne Hyl., 32) Eveliina Anttila, M-RIDERS MIKKELI RY – Nadal Wolf Z Hyl.

Luokka 7 – Prix de Kruunupuisto | 100 | 367.4 (A0/A2)
Alue | Poni | Hevonen | Esteratsastus
36 lähtijää ja 9 sijoittuu

1) Heidi Mulari, AURAN RATSASTAJAT RY – Backwoods Baroness (0)-(0)/38.20-0, 2) Iida Mäkipää, AURAN RATSASTAJAT RY – Elextrix Toltien (0)-(0)/38.35-0, 3) Emma Puustinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Prada (0)-(0)/39.76-0, 4) Moona Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Dancing Amaranth (0)-(0)/40.12-0, 5) Sofia Granat, ABC RATSASTAJAT RY – Lecafu (0)-(0)/40.91-0, 6) Ulla Pirkkanen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Infiniti (0)-(0)/41.39-0, 7) Siiri Väänänen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Valhallas Lancelot 15 WD (0)-(0)/41.42-0, 8) Aada-Minea Hanhela, RATSASTUSSEURA WIN WIN RY – Helena SH (0)-(0)/42.72-0, 9) Saara Kojola, ABC RATSASTAJAT RY – Hope des Brumes (0)-(0)/43.03-0, 10) Saara Kojola, ABC RATSASTAJAT RY – Quartz van de Heemstede (0)-(0)/43.27-0, 11) Sofia Granat, ABC RATSASTAJAT RY – Lion Fly (0)-(0)/43.34-0, 12) Erika Översti, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Levichi van ’t Breezerhof Z (0)-(0)/44.13-0, 13) Rosemarie Kokko, LIDRID-TEAM RY – Rosehill Fascination (0)-(0)/45.35-0, 14) Maiju Laituri, PUIJON LAUKKA RY – Viiser (0)-(0)/45.55-0, 15) Olivia Kultarinta, SALO RIDING CLUB RY – Cleopatra (0)-(0)/47.06-0, 16) Riikka Tupamäki, RABBELUGNIN RATSASTAJAT RY – HHS Napal (0)-(0)/50.49-0, 17) Sanna Markkanen, GOLDEN RIDERS RY – Diamantilly KH (0)-(0)/51.22-0, 18) Johanna Kivi, JOKILAAKSON RATSASTAJAT RY – Sandocan (4)-(0)/39.01-4, 19) Erica Höfer, SAIMAAN URHEILURATSASTAJAT RY – Caprino LL (4)-(0)/43.73-4, 20) Eevi Venola, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Farino (0)-(4)/46.11-4, 21) Taru Raussi, KERAVAN RATSASTUSSEURA RY – Quartal (4)-(0)/46.82-4, 22) Tiiu Puranen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Cool Girl (4)-(0)/46.98-4, 23) Noora Harinen, GOLDEN RIDERS RY – Batifolle (0)-(4)/47.14-4, 24) Wilma Ojaniemi, RATSASTUSSEURA ORK RY – Vunder (0)-(7)/62.10-7, 25) Emma Kauhanen, HIRVIJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Talented Twilight (0)-(8)/39.99-8, 26) Ulla Pirkkanen, KORPILAHDEN RATSASTAJAT RY – Skydiver S (4)-(4)/50.16-8, 27) Viivi Eronen, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Costas (0)-(8)/58.74-8, 28) Emma Julkunen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Cantalobos Connair (10)-(0)/45.99-10, 29) Sofia Manninen, KERAVAN RATSASTUSSEURA RY – Touche (17)-(0)/52.94-17, 30) Jere Parkkinen, M-RIDERS MIKKELI RY – Valley Girl Hyl., 30) Sandra Ruuskanen, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Maybe Fizzy Hyl., 30) Henriikka Pasanen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Pin Rock’s William The Lion Hyl., 30) Melina Mutanen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Lekarda Hyl., 30) Eveliina Loikkanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Qataro van de Saffraanberg Hyl., 30) Hanna-Maria Korpi, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Chanelex Kesk., 30) Iris Vanne, MIKKELIN RATSASTUSSEURA RY – Lacasco Hyl.

mikkolevanenOperagames-viikonlopun ensimmäinen päivä kisattiin sateessa – mutta ratsastajathan ei olekaan sokerista