Yrjövuori & Graal myös OperaGames-luokan voittoon

Jo eilisessä 130 cm luokassa kisakuntoaan väläyttänyt Kaarinan Kenttäratsastajien Jenna Yrjövuori & Graal jatkoivat siitä mihin perjantaina jäivät ja veivät nimiinsä myös lauantain pääluokan, jo 28. kerran ratsastetun OperaGames-luokan.

140 cm perusradalle starttasi 19 ratsukkoa, ja heistä uusintaan virhepisteettömällä suorituksella selviytyi Yrjövuoren lisäksi viisi muuta ratsukkoa. Yrjövuoren lähtiessä uusintaradalle oli Ratsastusseura Ainoa edustava Madis Morna jo tehnyt virhepisteettömän radan hevosella Tuxpan Ls. Yrjövuori ratkaisi ratsastamalla selkeästi aikaisempia ratsukoita lyhyemmän tien esteelle numero kaksi, ja kun myös kaikki puomit pysyivät kannattimillaan siirtyi Yrjövuori luokan johtoon. Tämän jälkeen lähteneille ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin yrittää samaa, mikäli mielivät alittaa Yrjövuoren ajan. Saatiin kuitenkin odottaa luokan viimeiselle esteelle asti ennen kuin Yrjövuoren voitto varmistui. Viimeisenä uusintaradalle lähtenyt Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Petra Heikkinen teki yli sekunnin Yrjövuorta nopeamman ajan ratsullaan Q And Q DK Z mutta uusinnan viimeinen puomi putosi ja toi ratsukolle harmilliset neljä virhepistettä. Ja Heikkiselle lopulta sijan neljä. Luokan toiseksi ratsasti Tampereen Ratsastusseuran Jasmin Ranta-Aho & Dixon virhepisteettömällä suorituksella ja kolmanneksi Madis Morna & Tuxpan Ls. Viidensiä luokassa olivat JCC Ridersien Janna Jensen & Hamont, joiden kohtaloksi koitui niin ikään uusintaradan viimeinen este, joka putosi tuoden ratsukolle neljä virhepistettä.

Päivän avoimissa luokissa Salo Riding Clubin Jasmin Engblom & Chap voittivat 130 cm korkeudella ratsastetun aikaratsastusluokan. Kun taas 120 cm aikaratsastusluokassa nopeimmasta nollasta vastasi eilisen tapaan Madis Morna & Mr Polyvood.

Nuorten hevosten Racing Trophy -luokissa Jcc Ridersien Janna Jensen ratsasti voittoon hevosella Jamaica 6-vuotiaille hevosille avoimessa 120 cm luokassa ja Ratsastusseura Kivan Tuisku Kivikoski-Vainio hevosella I’m Yours 5-vuotiaille hevosille avoimessa 110 cm luokassa.

Päivän aikana ratsastettiin myös neljä alueluokkaa. 110 cm korkeudella voittoon ratsasti Keski-Karjalan Urheiluratsastajien Roosa Olkkonen ratsullaan Joop. 100 cm tasolla sinivalkoisen rusetin nappasivat GHorse Riders Clubin Pinja Kiviranta & Grey Storm, jotka veivät nimiinsä myös 90 cm tasolla käydyn luokan. 80 cm luokan voittoon viiletti Kiuruveden Ratsastajien Katariina Riikonen & Metty’s Donatello.

Kilpailut jatkuvat sunnuntaina klo 10. Viimeisenä kilpailupäivänä ratsastetaan kuusi luokkaa, joista päivän pääluokkina LähiTapiola Grand Prix ja Future Challenge -sarjojen 2. osakilpailut.

TULOKSET:
Savonlinna OperaGames 
Esteratsastus
4.7.2020

Luokka 8
140 cm
19 lähtijää ja 5 sijoittuu
1) Jenna Yrjövuori, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Graal 0-0/40.35, 2) Jasmin Ranta-Aho, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Dixon 0-0/41.59, 3) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Tuxpan Ls 0-0/43.72, 4) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Q And Q DK Z 0-4/39.03, 5) Janna Jensen, JCC RIDERS RY – Hamont 0-4/41.36, 6) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Hurby 0-4/42.88, 7) John Antell, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Iscara del Maset 2/90.32, 8) Sandra Lähde, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Fanita 4/82.81, 9) Joonas Oranta, BJÖRKBODA DRESSAGE RY/RF – Calazio 170 4/84.16, 10) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Birchcape’s Wonderland 3033 4/84.21, 11) Jonna Normia, AURAN RATSASTAJAT RY – Qualisina 4/84.36, 12) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – E-Type 8/82.18, 13) Eveliina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Dino de Longpre 8/84.22, 14) Emmi-Maria Nevala, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Harley’s Casilino 9/87.11, 15) Tuisku Kivikoski-Vainio, RATSASTUSSEURA KIVA RY – High Hopes 9/87.63, 16) Janna Jensen, JCC RIDERS RY – Julie v.d. Verbindingshoeve 11/97.58, 17) José Pedro Bernardes, HISTORIALLISEN RATSASTUKSEN SEURA RY – Delight M 26/109.10, 18) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Galatejs Kesk., 18) John Antell, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Osaka Hästak Kesk.

Luokka 11
130 cm
24 lähtijää ja 6 sijoittuu
1) Jasmin Engblom, SALO RIDING CLUB RY – Chap 0/64.46, 2) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Hands Up HX 0/65.33, 3) Liida Lehtonen, NASTOLAN URHEILURATSASTAJAT RY – Cedrick 11 0/66.04, 4) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Alabama-Balia 0/66.38, 5) Iita Marttila, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Cerano 0/67.84, 6) Jasmin Kallio, RATSASTUSSEURA AINO RY – Luigi 0/70.62, 7) Neea Karvinen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Eurocool’s Elstar 0/82.46, 8) Jasmin Engblom, SALO RIDING CLUB RY – Goldykaat 4/63.04, 9) Jenna-Jasmin Pehkonen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Hallo-Croket van Puyenbroeck 4/67.86, 10) John Antell, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Isola Bella PR 4/69.09, 11) Jonna Normia, AURAN RATSASTAJAT RY – Apollo Mylord 4/71.05, 12) Eveliina Liukkonen, RATSURYHMÄ RY – Coolman 4/71.68, 13) Janna Jensen, JCC RIDERS RY – Ypäjä Kashmir 4/72.37, 14) Neea Karvinen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Famanta 4/73.28, 15) Sanna Markkanen, GOLDEN RIDERS RY – Hipograph 4/74.43, 16) Lotta Sinisalo, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Gogo 2LA 4/75.92, 17) Vilma Kirves, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Look At Me 4/80.42, 18) Iita Marttila, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Axel V 6/88.49, 19) Terhi Toikka, KUOPION RATSASTAJAT RY – Quardino L 184 12/73.71, 20) Iissa Koskinen, RATSASTUSSEURA AINO RY – Lewis van Equinta 12/82.46, 21) Kristina Auvinen, RATSASTUSSEURA SKARA RY – Catoki’s Del Sol 13/86.32, 22) Joonas Oranta, BJÖRKBODA DRESSAGE RY/RF – Ibis Liberté 13/101.80, 23) Anni Pöppönen, PRO RIDERS KAINUU RY – Katapult van St. Anneke Hyl., 23) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Chardonnay Nahi Hyl.

Luokka 10
120 cm
22 lähtijää ja 6 sijoittuu
1) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Mr Polyvood 0/60.41, 2) Jonna Normia, AURAN RATSASTAJAT RY – Polyfiena 0/63.49, 3) Kia Orhanen, TUUSULAN RATSASTAJAT RY – Jarco van de Rundsvoort 0/65.06, 4) Enni Jarnila, NUMMELAN URHEILURATSASTAJAT RY – Goldencoast Loreen 0/66.11, 5) Kira Kauranen, PUNAMETSÄN RATSASTAJAT RY – Charly Brown 0/67.02, 6) Noora Harinen, GOLDEN RIDERS RY – Batifolle 0/67.10, 7) Martta Weckstén, RATSASTUSSEURA KIVA RY – Cesko 0/67.96, 8) Kristina Auvinen, RATSASTUSSEURA SKARA RY – Seattle Davier 0/69.91, 9) Johanna Rouvinen, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – C-Kina 0/76.65, 10) Sandra Lähde, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Zorbas G 0/82.00, 11) Jasmin Ranta-Aho, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Nouga Bo De W&S 0/84.08, 12) Peppiina Pesonen, SIUNTION URHEILURATSASTAJAT RY – Billy Windsor 4/62.08, 13) Linda Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Ascoast Calistro 4/63.14, 14) Anni Elina Rissanen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Lady Jane S 4/75.07, 15) José Pedro Bernardes, HISTORIALLISEN RATSASTUKSEN SEURA RY – Ema 4/81.39, 16) Peppiina Pesonen, SIUNTION URHEILURATSASTAJAT RY – Fantastic 6/90.75, 17) Neea Karvinen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – HHS Flo Jo 7/95.61, 18) Anni Pöppönen, PRO RIDERS KAINUU RY – Katapult van St. Anneke 8/78.05, 19) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Essiini 8/81.40, 20) Jasmin Kallio, RATSASTUSSEURA AINO RY – Frida 12/83.21, 21) Liida Lehtonen, NASTOLAN URHEILURATSASTAJAT RY – ST Charysma Hyl., 21) Neea Karvinen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Tores S Hyl.

Luokka 9A
120 cm
5 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Janna Jensen, JCC RIDERS RY – Jamaica (4)-(0)/40.46-4, 2) Neea Karvinen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Jasmijn (0)-(4)/41.78-4, 3) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – I’m Quick (4)-(0)/42.80-4, 4) Jenna Huhtasalo, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Eldo’s Captain (7)-(0)/41.80-7, 5) Kimmo Kinnunen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Still-Hof Celene 3119 (0)-(8)/40.15-8

Luokka 9B
110 cm
4 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Tuisku Kivikoski-Vainio, RATSASTUSSEURA KIVA RY – I’m Yours (0)-(0)/38.16-0, 2) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Del-Uriana (0)-(0)/41.01-0, 3) Hanna-Maria Korpi, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – So Chique (0)-(4)/43.31-4, 4) Lotta Sinisalo, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Kolesta CKV Hyl., (2) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – Jackson’s Süleyman (4)-(0)/49.38-4

Luokka 7
110 cm
24 lähtijää ja 6 sijoittuu
1) Roosa Olkkonen, KESKI-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Joop 18 0/55.24, 2) Linda Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Chad CL 0/56.39, 3) Peppilotta Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Solbackas C’est Comme Ca 0/56.44, 4) Kimmo Kinnunen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Still-Hof Celene 3119 0/58.56, 5) Eveliina Laitinen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Elite 0/61.98, 6) Hassan Iber, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Jamila 0/62.04, 7) Elina Eskelinen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Especiale 0/63.52, 8) Jasmin Kallio, RATSASTUSSEURA AINO RY – Frida 0/64.23, 9) Noora-Janina Ratinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Galileo 0/67.09, 10) Miila Mättölä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Lotte’s Lucky 4/60.14, 11) Martta Weckstén, RATSASTUSSEURA KIVA RY – Lion des Terdrix 4/65.71, 12) Laura Partanen, SAVO RIDERS RY – Bette 4/69.32, 13) Miia Suomi, RATSASTUSSEURA ORK RY – Manolito v’t Merelsnest 4/72.36, 14) Sanna Kröger, GOLDEN RIDERS RY – Carlina Cobain NM 4/75.92, 15) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Balistic Boy P 4/76.76, 16) Jasmin Ranta-Aho, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Lovin’it 4/77.76, 17) Liida Lehtonen, NASTOLAN URHEILURATSASTAJAT RY – ST Quel Exelance 5/83.52, 18) Veera Piironen, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Jaloubet van het Beetjen 8/61.68, 19) Miila Mättölä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Reventon M 8/73.76, 20) Henni-Liina Hassinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Vunder 8/76.29, 21) Salla Tiihonen, MIKKELIN RATSASTUSSEURA RY – Seven O’Seven Carrus 2842 9/83.99, 22) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Midnight Star 12/64.60, 23) Emmi-Maria Nevala, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Kiahan Centelleo 20/109.07, 24) Sini Mansikka, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – David Cassidy Hyl.

Luokka 6A
80 cm
6 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Katariina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Metty’s Donatello 0-0/48.39, 2) Viivi Rita, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Mimona 0-4/54.80, 3) Ronja Olkkonen, KESKI-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Twilight Savikko 0-4/57.50, 4) Eveliina Loikkanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Mikado J 4/56.79, 5) Maini Lappalainen, KESKI-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Ennan Eka 9/71.83, 6) Viivi Rita, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Kaspar Hyl.

Luokka 6B
90 cm
9 lähtijää ja 3 sijoittuu
1) Pinja Kiviranta, GHORSE RIDERS CLUB RY – Grey Storm 0-0/38.54, 2) Kimmo Kinnunen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Visby 0-0/44.34, 3) Eveliina Loikkanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Mikado J 0-0/55.96, 4) Eveliina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Kingston FS 0-4/53.12, 5) Ronja Olkkonen, KESKI-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Twilight Savikko 0-5/64.94, 6) Teemu Heikki Petter Tuovinen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Oscar-LT 0-7/71.57, 7) Hanna-Leena Terhonen, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Ces Wilson 0-9/82.78, 8) Viivi Rita, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Kaspar 0-11/73.43, 9) Ronja Leppälä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Darcness 4/53.24

Luokka 6C
100 cm
24 lähtijää ja 6 sijoittuu
1) Pinja Kiviranta, GHORSE RIDERS CLUB RY – Grey Storm 0-0/35.92, 2) Roosa Olkkonen, KESKI-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Joop 18 0-0/37.97, 3) Katariina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Kantje’s Adios 0-0/43.58, 4) Eveliina Laitinen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Elite 0-0/46.59, 5) Ronja Leppälä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Darcness 0-0/50.01, 6) Noora-Janina Ratinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Galileo 0-0/51.22, 7) Elina Eskelinen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Especiale 0-0/53.06, 8) Miila Mättölä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Lausannes Lover 0-0/57.49, 9) Maiju Kupiainen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Bixbite T 0-0/60.84, 10) Henni-Liina Hassinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Vunder 0-4/47.37, 11) Katariina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Hot Shot 0-4/47.93, 12) Sanna Kröger, GOLDEN RIDERS RY – Carlina Cobain NM 0-4/48.55, 13) Helmi-Ilona Hallikas, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Magot 0-4/50.18, 14) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Balistic Boy P 0-4/54.17, 15) Hanna-Leena Terhonen, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Ces Wilson 0-5/66.76, 16) Iida Tiihonen, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Pele S 0-12/75.23, 17) Veera Piironen, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Jaloubet van het Beetjen 4/57.30, 18) Salla Tiihonen, MIKKELIN RATSASTUSSEURA RY – Seven O’Seven Carrus 2842 4/62.64, 19) Veera Jessika Ihatsu, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Me Myself and I 4/65.18, 20) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Midnight Star 8/47.97, 21) Matilda Porola, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Sprite 8/53.84, 22) Teemu Heikki Petter Tuovinen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Oscar-LT 10/88.10, 23) Jadessa Karhu, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – O.N. Julio Hyl., 23) Olivia Niemi, LUVIAN RATSASTAJAT RY – Kiahan Centelleo Hyl.

Katri TiainenYrjövuori & Graal myös OperaGames-luokan voittoon