Jenna Yrjövuori OperaGames-perjantain pääluokan voittoon – Savonlinnan oma ratsukko luokassaan palkintosijoille

Vuohimäen Ratsastuskeskuksessa ratsastetaan jälleen tänä viikonloppuna hevosurheilukesän perinteeksi muodostuneet kansalliset OperaGames-esteratsastuskilpailut. Kilpailuissa kolmen päivän aikana startteja tullaan näkemään 350.

OperaGamesien ensimmäinen kilpailupäivä 3.7. kisattiin aurinkoisessa mutta epävakaisen tuulisessa säässä. Vaikka tummat pilvet leijuivat päivän mittaan uhkaavasti kentän yllä, sateilta vältyttiin. Perjantain aikana kilpailtiin viidessä luokassa korkeuksilla 80 – 130 cm. 

Päivän pääluokkana ratsastettiin kaikille avoin kaksivaiheinen luokka 130 cm korkeudella. Luokan voittoon ratsasti jännittävässä sekuntipelissä virhepisteettömällä suorituksella Kaarinan Kenttäratsastajien Jenna Yrjövuori & Graal vain kaksi sekunnin kymmenesosaa nopeammalla ajalla kuin Ratsastuskeskus Ainoa edustava Madis Morna & Galatejs. Kaksi seuraavaa sijaa nappasi Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Petra Heikkinen hevosillaan Hands Up ja Alabama-Balia.

Tätä ennen oli areenalla jo otettu mittaa toisistaan kaikille avoimessa luokassa 120 cm tasolla. Tämän aikaratsastusluokan voittoon ratsasti Madis Morna & Mr Polyvood. Toiseksi tiensä siivitti järjestävän seuran Savonlinnan Ratsastajien oma ratsukko Jenna-Jasmin Pehkonen &  Hallo-Croket van Puyenbroeck.

Kilpailupäivän aikana ratsastettiin myös neljä alueluokkaa. 110 cm luokkaa hallitsi Kaarinan Kenttäratsastajien Peppilotta Keinänen & Solbackas C’est Comme Ca. 100 cm luokan voitti Etelä-Karjalan Urheiluratsastajien Viivi Ikonen & Ein Valtter, 90 cm luokan Ratsastusseura Hakkapeliitat-71 ry:tä edustava Ronja Kohonen & Ufo sekä 80 cm luokan niin ikään Hakkapeliittoja edustava Ilona Seppänen & Spring Dreams Orpheus.

Nuoret hevoset kilvoittelivat 100 cm korkeudella Racing noviisisarjaa. Tässä luokassa puhtaan radan jälkeen voiton jakoivat Tuisku Kivikoski-Vainio & I’m Yours, Miila Mättölä & Lausannes Lover, Maija Yli-Huhtala & Del-Uriana, Hanna-Maria Korpi & So Chique sekä Veera Jessika Ihatsu & Me Myself and I.

Kilpailut jatkuvat huomenna klo 10. Lauantain aikana nähdään kuusi luokkaa, joista pääluokkana XXVIII OperaGames 140 cm korkeudella. 

TULOKSET:
Savonlinna OperaGames
Esteratsastus
3.7.2020

Luokka 1
110 cm
25 lähtijää ja 7 sijoittuu
1) Peppilotta Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Solbackas C’est Comme Ca 0-0/37.86, 2) Linda Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Chad CL 0-0/40.17, 3) Noora Harinen, GOLDEN RIDERS RY – Batifolle 0-0/41.78, 4) Linda Keinänen, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Ascoast Calistro 0-0/43.71, 5) Jonna Normia, AURAN RATSASTAJAT RY – Polyfiena 0-0/44.64, 6) Liida Lehtonen, NASTOLAN URHEILURATSASTAJAT RY – ST Charysma 0-0/44.93, 7) Hassan Iber, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Imperial Lord 0-0/46.04, 8) Johanna Rouvinen, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – C-Kina 0-0/47.05, 9) Martta Weckstén, RATSASTUSSEURA KIVA RY – Cesko 0-0/47.41, 10) Martta Weckstén, RATSASTUSSEURA KIVA RY – Lion des Terdrix 0-0/47.92, 11) Ronja Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Riverfield Farang 0-0/49.42, 12) Enni Jarnila, NUMMELAN URHEILURATSASTAJAT RY – Goldencoast Loreen 0-0/50.77, 13) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – I’m Quick 0-4/41.77, 14) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Balistic Boy P 0-4/42.63, 15) Jenna Huhtasalo, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Eldo’s Captain 0-4/50.61, 16) Miila Mättölä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Lotte’s Lucky 0-4/54.60, 17) Mikko Rönkkö, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Alarm 4/36.33, 18) Mikko Rönkkö, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Cipendeils 4/37.50, 19) Hassan Iber, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Jamila 4/46.92, 20) Miina Marita Soini, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Cobrato 5/56.19, 21) Sini Mansikka, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – David Cassidy 6/61.89, 22) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Midnight Star 8/40.93, 23) Sandra Lähde, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Zorbas G 8/68.83, 24) Piritta Honkanen, MIKKELIN RATSASTUSSEURA RY – Deetron 9/58.01, 25) Miia Suomi, RATSASTUSSEURA ORK RY – Manolito v’t Merelsnest 10/76.30

Luokka 2
120 cm
25 lähtijää ja 7 sijoittuu
1) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Mr Polyvood 0/51.76, 2) Jenna-Jasmin Pehkonen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Hallo-Croket van Puyenbroeck 0/52.56, 3) Jasmin Engblom, SALO RIDING CLUB RY – Goldykaat 0/54.05, 4) Kia Orhanen, TUUSULAN RATSASTAJAT RY – Jarco van de Rundsvoort 0/57.50, 5) Joonas Oranta, BJÖRKBODA DRESSAGE RY/RF – Ibis Liberté 0/58.00, 6) Iita Marttila, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Cerano 0/58.37, 7) Peppiina Pesonen, SIUNTION URHEILURATSASTAJAT RY – Fantastic 0/59.29, 8) Ronja Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Riverfield Farang 0/60.58, 9) Peppiina Pesonen, SIUNTION URHEILURATSASTAJAT RY – Billy Windsor 0/63.32, 10) Anni Elina Rissanen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Lady Jane S 0/65.85, 11) Janna Jensen, JCC RIDERS RY – Jamaica 0/66.02, 12) Mikko Rönkkö, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Cipendeils 4/48.95, 13) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Chardonnay Nahi 4/57.85, 14) Jonna Normia, AURAN RATSASTAJAT RY – Apollo Mylord 4/59.70, 15) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Essiini 4/61.15, 16) Noora Harinen, GOLDEN RIDERS RY – Batifolle 4/61.50, 17) Enni Jarnila, NUMMELAN URHEILURATSASTAJAT RY – Goldencoast Loreen 4/63.11, 18) Sandra Lähde, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Zorbas G 4/66.69, 19) Vilma Kirves, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Look At Me 4/73.44, 20) Lotta Sinisalo, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Gogo 2LA 4/76.10, 21) Emmi-Maria Nevala, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Harley’s Casilino 10/82.92, 22) José Pedro Bernardes, HISTORIALLISEN RATSASTUKSEN SEURA RY – Ema 14/82.21, 23) Veera Jessika Ihatsu, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Mo Clint Hyl., 23) Liida Lehtonen, NASTOLAN URHEILURATSASTAJAT RY – ST Quel Exelance Hyl., 23) Vilma Kirves, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Century Fox Hyl.

Luokka 3
130 cm
17 lähtijää ja 5 sijoittuu
1) Jenna Yrjövuori, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Graal 0-0/32.65, 2) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Galatejs 0-0/32.84, 3) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Hands Up HX 0-0/33.21, 4) Petra Heikkinen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Alabama-Balia 0-0/33.30, 5) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – E-Type 0-0/33.64, 6) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Birchcape’s Wonderland 3033 0-0/35.09, 7) Iita Marttila, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Axel V 0-9/51.61, 8) Tomi Jalkanen, RATSASTUSSEURA TEAM NISSALA RY – Clarimore 0-Vetäytynyt, 8) Madis Morna, RATSASTUSSEURA AINO RY – Tuxpan Ls 0-Kesk., 10) Liida Lehtonen, NASTOLAN URHEILURATSASTAJAT RY – Cedrick 11 4/71.81, 11) Jonna Normia, AURAN RATSASTAJAT RY – Qualisina 4/72.31, 12) Tuisku Kivikoski-Vainio, RATSASTUSSEURA KIVA RY – High Hopes 4/73.21, 13) José Pedro Bernardes, HISTORIALLISEN RATSASTUKSEN SEURA RY – Delight M 4/77.21, 14) Sandra Lähde, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Fanita 4/82.46, 15) Terhi Toikka, KUOPION RATSASTAJAT RY – Quardino L 184 8/77.36, 16) Janna Jensen, JCC RIDERS RY – Ypäjä Kashmir 8/78.92, 17) Sanna Markkanen, GOLDEN RIDERS RY – Hipograph 9/85.87

Luokka 4A
80 cm
17 lähtijää ja 5 sijoittuu
1) Ilona Seppänen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Spring Dreams Orpheus (0)-(0)/22.58-0, 2) Helmi-Ilona Hallikas, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Magot (0)-(0)/32.18-0, 3) Maini Lappalainen, KESKI-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Ennan Eka (0)-(0)/47.35-0, 4) Iida Mustonen, POHJOIS-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Hyökyaalto (0)-(0)/47.82-0, 5) Viivi Rita, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Mimona (0)-(4)/36.11-4, 6) Jenna Holopainen, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Gluosnis (4)-(0)/43.08-4, 7) Katariina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Metty’s Donatello (0)-(4)/43.44-4, 8) Ronja Kohonen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Ufo (0)-(4)/46.19-4, 9) Hanna-Leena Terhonen, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Ces Wilson (0)-(4)/46.95-4, 10) Moona Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Doyher Triona 279 C (0)-(4)/48.45-4, 11) Eveliina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Kingston FS (0)-(4)/48.52-4, 12) Sanna Anttonen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Tekarin Draivi (4)-(4)/45.96-8, 13) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Einolan Myräkkä Hyl., 13) Mika Yläoutinen, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Akalina Hyl., 13) Eveliina Loikkanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Mikado J Hyl., 13) Merja Silventoinen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Hurmion Huiske Hyl., 13) Viivi Rita, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Kaspar Hyl.

Luokka 4B
90 cm
21 lähtijää ja 6 sijoittuu
1) Ronja Kohonen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Ufo (0)-(0)/31.78-0, 2) Ilona Seppänen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Spring Dreams Orpheus (0)-(0)/32.01-0, 3) Viivi Ikonen, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Ein Valtter (0)-(0)/34.05-0, 4) Jenna Holopainen, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Gluosnis (0)-(0)/40.58-0, 5) Noora-Janina Ratinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Galileo (0)-(0)/45.46-0, 6) Kimmo Kinnunen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Visby (0)-(0)/47.84-0, 7) Merja Silventoinen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Hurmion Huiske (0)-(0)/49.95-0, 8) Hanna-Leena Terhonen, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – Ces Wilson (0)-(0)/52.06-0, 9) Moona Ahola, HORSEPOWER RIDERS RY – Doyher Triona 279 C (4)-(0)/39.05-4, 10) Helmi-Ilona Hallikas, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Magot (0)-(4)/46.04-4, 11) Maiju Kupiainen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Bixbite T (0)-(4)/47.20-4, 12) Mika Yläoutinen, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Akalina (4)-(0)/47.95-4, 13) Eveliina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Kingston FS (0)-(4)/48.82-4, 14) Matilda Porola, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Sprite (0)-(4)/49.99-4, 15) Titta Tienpolvi, KUOPION RATSASTAJAT RY – Amado (7)-(0)/53.51-7, 16) Sanna Anttonen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Tekarin Draivi (4)-(4)/43.37-8, 17) Jadessa Karhu, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – O.N. Julio (0)-(8)/50.35-8, 18) Aada Partanen, RATSU-KARJALA RY – Einolan Myräkkä Hyl., 18) Viivi Rita, ITÄ-SAVON URHEILURATSASTAJAT RY – Kaspar Hyl., 18) Katariina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Hot Shot Hyl., 18) Eveliina Loikkanen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Mikado J Hyl.

Luokka 4C
100 cm
14 lähtijää ja 4 sijoittuu
1) Viivi Ikonen, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Ein Valtter (0)-(0)/35.45-0, 2) Hanna Luhas, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Cappuchino (0)-(0)/39.48-0, 3) Miila Mättölä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Reventon M (0)-(0)/42.55-0, 4) Laura Partanen, SAVO RIDERS RY – Bette (0)-(0)/45.22-0, 5) Jenni Vattulainen, RIDING CLUB MOTIVE RY – Aloha VD Tichelrij Z (0)-(0)/54.73-0, 6) Noora-Janina Ratinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Galileo (0)-(4)/51.12-4, 7) Katariina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Kantje’s Adios (0)-(4)/52.54-4, 8) Iida Tiihonen, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Pele S (7)-(0)/49.93-7, 9) Sanna Kröger, GOLDEN RIDERS RY – Carlina Cobain NM (0)-(8)/78.31-8, 10) Sonja Mäkelä, RATSASTUSSEURA ORK RY – Jackson’s Süleyman (9)-(4)/57.71-13, 11) Olivia Niemi, LUVIAN RATSASTAJAT RY – Kiahan Centelleo Hyl., 11) Salla Tiihonen, MIKKELIN RATSASTUSSEURA RY – Seven O’Seven Carrus 2842 Hyl., 11) Matilda Porola, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Sprite Kesk., 11) Emma Vainikka, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – West Wind II Hyl.

Luokka 5
Racing noviisisarja 100 cm
7 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Tuisku Kivikoski-Vainio, RATSASTUSSEURA KIVA RY – I’m Yours 0/65.85, 1) Miila Mättölä, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Lausannes Lover 0/64.95, 1) Maija Yli-Huhtala, RATSASTUSSEURA VARSA RY – Del-Uriana 0/64.65, 1) Hanna-Maria Korpi, TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY – So Chique 0/67.76, 1) Veera Jessika Ihatsu, RUOHOJÄRVEN KARTANON RATSASTAJAT RY – Me Myself and I 0/71.35, 6) Titta Tienpolvi, KUOPION RATSASTAJAT RY – Amado 12/65.39, 7) Lotta Sinisalo, KAARINAN KENTTÄRATSASTAJAT KAKE RY – Kolesta CKV 14/92.56

 

Katri TiainenJenna Yrjövuori OperaGames-perjantain pääluokan voittoon – Savonlinnan oma ratsukko luokassaan palkintosijoille