Sonja Mäkelä OperaGames-perjantain pääluokan voittoon

Vuohimäen Ratsastuskeskuksella ratsastetaan jälleen tänä viikonloppuna hevosurheilukesän perinteeksi muodostuneet kansalliset OperaGames-esteratsastuskilpailut. Kilpailuissa kolmen päivän aikana startteja tullaan näkemään reilut 300.

Ensimmäisenä kilpailupäivänä perjantaina 19.7. kilpailtiin kuudessa luokassa korkeuksilla 90 – 130 cm. Päivän pääluokkana ratsastettiin kaikille avoin Prix de Heikkinen Oy luokka 130 cm korkeudella. Luokan voittoon ratsasti virhepisteettömällä suorituksella Ratsastusseura Ork ry:tä edustava Sonja Mäkelä hevosella E-Type, toiseksi Ratsastusseura Varsan Maija Yli-Huhtala hevosella Birchcape’s Wonderland 3033 ja kolmanneksi Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Petra Heikkinen hevosella Hands Up HX.

Tätä ennen oli areenalla jo otettu mittaa toisistaan kaikille avoimessa Prix de Savon Kuljetus luokassa 120 cm tasolla. Tämän luokan voittoon kaksivaiheiselta radalta ratsasti Kuopion Ratsastajien Titta Tienpolvi hevosella A’Nuit, toiseksi Ratsastusseura Ork ry:n Vivi Lakovaara hevosella Caltendro ja kolmanneksi Hattel Ridersien Susanna Granroth hevosella Elitha.

Nuoret hevoset kilvoittelivat 110 cm korkeudella käydyssä luokassa Prix de Hevari. Tässä luokassa puhtaan radan jälkeen voiton jakoivat ratsukot Janne Jensen & Chekkonen, Jcc Riders ry sekä Susanna Granroth & Utopie Z, Hattel Riders ry.

Kilpailupäivän aikana ratsastettiin myös kolme 2-tason luokkaa. 110 cm Prix de Black Horse luokkaa hallitsi Virtain Ratsastajien Jenni Kammonen, joka ratsasti luokassa kaksoisvoittoon hevosillaan Chamint ja Grande Alegria. 100 cm luokan voitti Etelä-Karjalan Urheiluratsastajien Sini Mansikka & David Cassidy ja 90 cm luokan Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Henni Hassinen & Vunder.

Kilpailut jatkuvat huomenna klo 10. Lauantain aikana nähdään viisi luokkaa, joista pääluokkana XXVII OperaGames 140 cm korkeudella.

********

TULOKSET
Savonlinna OperaGames 19.7.
Esteratsastus

Luokka 1
110 cm, arv. 367.1 (A2/A2)
Alue | Esteratsastus
12 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Jenni Kammonen, Virtain Ratsastajat ry – Chamint 0-0/37.00, 2) Jenni Kammonen, Virtain Ratsastajat ry – Grande Alegria 0-0/37.07, 3) Silva Timonen, Stall Anna Riders ry – Dukat 0-0/39.30, 4) Emilia Bottas, Hattel Riders ry – Dylan 0-0/50.35, 5) Hanna Makkonen, Kuopion Ratsastajat ry – Fuego L 0-4/42.70, 6) Emma Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Esta 0-4/44.25, 7) Veera Piironen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jaloubet van het Beetjen 4/59.68, 8) Hanna Makkonen, Kuopion Ratsastajat ry – Arons 4/63.47, 9) Nita Raiskio, Tallitiimi ry – Eldorado W 4/64.02, 10) Laura Lehtinen, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Copacabana 4/65.10, 11) Noora Harinen, Golden Riders ry – Batifolle 4/71.34, 12) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A’Midi Hyl.

Luokka 2
110 cm arv. A.1.0
Kansallinen | Esteratsastus
6 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Chekkonen 0/67.95, 1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Utopie Z 0/65.06, 3) Tiina Porali, Oulun Ratsastajat ry – Nicita von Rocherath 8/72.46, 3) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Ibis Liberté 8/70.18, 3) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – I’m Special 8/71.30, 3) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Ypäjä Kashmir 8/72.45

Luokka 3
120 cm arv. 367.1 (A2/A2)
Kansallinen | Esteratsastus
23 lähtijää ja 6 sijoittuu

1) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A’Nuit 0-0/41.23, 2) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Caltendro 0-0/41.33, 3) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Elitha 0-0/42.07, 4) Janna Jensen, Jcc Riders ry – I-Am-Aurante DD 0-0/42.20, 5) Jenna-Jasmin Pehkonen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Hallo-Croket van Puyenbroeck 0-0/43.03, 6) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Derke 0-0/44.37, 7) Katja Juntunen, Oulun Ratsastajat ry – Artic M 0-0/49.85, 8) Nea Tolonen, Ratsastusseura Ork ry – Cissy 0-4/38.07, 9) Laura Patrikainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Lucky Luck 0-4/39.87, 10) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Obora’s Jean 0-4/45.51, 11) Tiina Kuronen, Kuopion Ratsastajat ry – Qiara KS 3010 0-8/51.92, 12) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Clayton 4/49.90, 13) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Indigo ES 4/52.25, 14) Nita Raiskio, Tallitiimi ry – Eldorado W 4/52.48, 15) Iita Marttila, Ratsastusseura Varsa ry – Axel V 4/53.00, 16) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Seattle Davier 4/53.86, 17) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Dutch-Beauleo Z 6/66.22, 18) Emilia Bottas, Hattel Riders ry – Florado vs Romano 7/68.26, 19) Markus Backlund, Hattel Riders ry – Lawinium 8/53.27, 20) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Arthur von Insel 8/54.11, 21) Antti Jauhiainen, Kuopion Ratsastajat ry – Romonetty Z 14/63.28, 22) Anni Pöppönen, Pro Riders Kainuu ry – Katapult van St. Anneke 21/75.78, 23) Nita Raiskio, Tallitiimi ry – Assonic T Hyl.

Luokka 4
130 cm arv. AM5.2
Kansallinen | Esteratsastus
19 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – E-Type 0-0/35.25, 2) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Birchcape’s Wonderland 3033 0-0/39.96, 3) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hands Up HX 0-4/37.47, 4) Hanna Nordström, Evitskogin Ratsastajat ry – Alecey 0-4/37.95, 5) Sanna Markkanen, Golden Riders ry – Hipograph 0-4/46.43, 6) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cash is King 0-8/38.11, 7) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Game Point 0-8/41.96, 8) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 4/75.32, 9) Sonja Kaakko, Stall Anna Riders ry – Estera 4/79.97, 10) Laura Patrikainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Lucky Luck 8/72.92, 11) Jenni Kammonen, Virtain Ratsastajat ry – Caracole 8/80.81, 12) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Clayton 8/85.63, 13) Anne Penttinen, Riding Club Ohenharju ry – Monthago Z 8/85.65, 14) Terhi Toikka, Kuopion Ratsastajat ry – Quardino L 184 8/85.66, 15) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Hamont 10/92.09, 16) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Dutch-Beauleo Z 14/94.59, 17) Carolina Idänpään-Heikkilä, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Voltaire de la Lande Hyl., 17) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Catoki’s Del Sol Hyl., 17) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alabama-Balia Kesk.

Luokka 5
90 cm arv. A.2.0
Alue | Esteratsastus
31 lähtijää ja 8 sijoittuu

1) Henni Hassinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Vunder 0/49.68, 2) Roosa Olkkonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Joop 18 0/50.56, 3) Viivi Rita, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – A.T. Kimara 0/52.13, 4) Kaisu Hämäläinen, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Petite Pearl E.C. 0/54.64, 5) Heta Huhtasalo, Tallitiimi ry – Perloja 0/57.74, 6) Laura Konttinen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Devil’s Mistake 0/59.27, 7) Piritta Honkanen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Deetron 0/68.33, 8) Laura Konttinen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Harlej 0/68.49, 9) Pinja Jyllilä, Etelä-Pohjanmaan Urh.Ratsastaj – Costa Rica 0/69.88, 10) Viivi Riikonen, Hubertusseura ry – Cocain 4/50.83, 11) Leena Kauranen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Devil’s Mistake 4/53.17, 12) Aada Partanen, Ratsu-Karjala ry – Grey Storm 4/54.77, 13) Noora-Janina Ratinen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Cincetto 4/55.83, 14) Martta Mäenpää, Tallitiimi ry – Rhydymeirch Forever-In-Blue-Je 4/56.37, 15) Linnea Lindström, Riding Club Ohenharju ry – Etruska-Tar 4/64.92, 16) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada 4/65.64, 17) Emma Vainikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Kaeton Van Loo 4/68.06, 18) Venla Hirvonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Kaukasus 4/68.45, 19) Jutta Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 4/69.65, 20) Roosa Kuivalainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Gluosnis 8/59.52, 21) Annika Karjalainen, Oulun Ratsastajat ry – Zeppeline 8/69.57, 22) Laura Partanen, Savo Riders ry – Bette 8/73.30, 23) Iida Tapanainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Welaskes 8/79.12, 24) Roosa Olkkonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Twilight Savikko 12/64.34, 25) Helmi-Ilona Hallikas, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Ruusukiven Laura’s Bettina Hyl., 25) Jenna Holopainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Balestra Hyl., 25) Jenna Holopainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Anette Hyl., 25) Pinja Viinanen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Marus Hyl., 25) Sophia Silvennoinen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Ruegarden Hyl., 25) Anni Leinonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Pamina Princess Hyl., 25) Jenni Rajala, Tampereen Ratsastusseura ry – Gracja Kesk.

Luokka 6
100 cm arv.A.2.0
Alue | Esteratsastus
32 lähtijää ja 8 sijoittuu

1) Sini Mansikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – David Cassidy 0/65.33, 2) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – Solbackas Liedcalling 0/65.64, 3) Essi Kansikas, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Rewizor 0/65.88, 4) Paula Räsänen, Riding Club Ohenharju ry – Gee W Flo-Rida U 0/66.03, 4) Noora Harinen, Golden Riders ry – Batifolle 0/66.03, 6) Jutta Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0/71.38, 7) Martta Mäenpää, Tallitiimi ry – Rhydymeirch Forever-In-Blue-Je 0/71.70, 8) Emma Vainikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Kaeton Van Loo 0/72.33, 9) Heta Huhtasalo, Tallitiimi ry – Roadwood Lad 0/74.76, 10) Linnea Lindström, Riding Club Ohenharju ry – Etruska-Tar 0/75.81, 11) Nita Raiskio, Tallitiimi ry – Assonic T 0/80.46, 12) Heta Huhtasalo, Tallitiimi ry – Perloja 4/60.72, 13) Aada Partanen, Ratsu-Karjala ry – Grey Storm 4/62.31, 14) Sophia Silvennoinen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Ruegarden 4/62.44, 15) Iita Marttila, Ratsastusseura Varsa ry – Flamenco II 4/63.41, 16) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Aloha VD Tichelrij Z 4/70.15, 17) Anni Kangasperko, Mikkelin Ratsastusseura ry – Sindy 3057 4/72.62, 18) Piritta Honkanen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Deetron 4/73.54, 19) Henni Hassinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Vunder 4/75.90, 20) Laura Partanen, Savo Riders ry – Bette 4/76.31, 21) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Rock Peyton Bolt 4/84.81, 22) Veera Piironen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jaloubet van het Beetjen 8/60.37, 23) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada 8/63.28, 24) Susanna Vuorinen, Tallitiimi ry – Cassius D 8/68.22, 25) Janna Löytynoja, Savonlinnan Ratsastajat ry – Reventon M 8/69.26, 26) Kaisu Hämäläinen, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Petite Pearl E.C. 8/73.29, 27) Anna Rämö, Stall Anna Riders ry – Cause I Can 8/74.63, 28) Paula Räsänen, Riding Club Ohenharju ry – Dallas 12/55.98, 29) Annika Karjalainen, Oulun Ratsastajat ry – Zeppeline 12/80.08, 30) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jakkato 13/104.72, 31) Venla Hirvonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Kaukasus 16/81.70, 32) Tiia Huuskonen, Evitskogin Ratsastajat ry – Amante Hyl.

Katri TiainenSonja Mäkelä OperaGames-perjantain pääluokan voittoon