OperaGames-luokan voitto Granrothille ja Baccaralle

Tämän päivän pääluokan lopputulos ei tavallaan yllättänyt ketään. Nähtiin jännittävä urheilukilpa, jonka Granroth voitti.

Toisen kilpailupäivän pääluokassa, ja samalla kilpailujen nimikkoluokassa, 140 cm perusradalle lähti 25 ratsukkoa. Uusintaan nollatuloksella heistä tiensä selvitti kymmenkunta. Hattel Ridersien Susanna Granroth lähti Baccaralla uusintaradalla ensimmäisenä ratsukkona. Teki nollan, veti pohja-ajan 38.08 ja piti sen loppuun asti. Vastusta Granrothille yritti antaa ensin heti toisena suoritusvuorossa ollut seuratoverinsa Sanna Backlund Elanolla, saaden tulokseksi nollan ja suoritusajan 39.86. Tämä jälkeen seuraavan kerran Granrothille pystyi kampoihin laittamaan oikeastaan vasta uusinnan viimeisenä startannut Mikael Forsten ja Birchcape’s Wonderland. Ratsukko sai kuitenkin harmillisen pudotuksen toiseksi viimeisenä olleen sarjaesteen A-osalta, missä kohtaa voitto karkasi hänen ulottumattomiinsa. Lopulta Forsten kellotti maalissa suoritusajan 38.33. Granroth itse harmitteli oikeastaan ainoastaan sitä, että joutui lähtemään uusintaan ensimmäisenä, eikä näin ollen päässyt ennen omaa suoritustaan näkemään miten lujaa muut ratsastivat.

Ratsastajatar oli odotetusti tyytyväinen lopputulokseen ja osasi iloita viime vuotisen OG-voittonsa saamasta jatkosta. Granroth selvitti tiensä uusintaan Baccaran lisäksi myös Leopoldolla, jolla uusinnan tulos oli yksi pudotus ja sen myötä sija seitsemän. Huomiseen GP-kisaan Granroth lähtee kuitenkin vain Leopoldo-ratsullaan.

Toiseksi tässä XXVI OperaGames presented by Mustan virran Panimo karsintaluokassa tuli Sanna Backlund & Elano ajalla 39.86 ja kolmanneksi Vitträskin Ratsastajien Marina Ehrnrooth & EVLI Ellington ajalla 41.66. ”Tuplanollat” uusinnassa saavuttivat myös Hyvinkään Urheiluratsastajien Ville Kulkas & Nepton ajalla 42.24 ja Salon Ratsastusseuran Antti Linna & Voltano ajassa 53.31. Luokka oli samalla karsintaluokka huomenna ratsastettavaan LähiTapiola Grand Prix -sarjan osakilpailuun. Hyväksytyllä tuloksella ratsukko hankki osallistumisoikeuden huomenna ratsastettavaan luokkaan.

Päivän avoimissa luokissa Riding Club Ohenharjun Anne Penttinen & Rebeca viilettivät 130 cm korkeudella ratsastetussa Prix de Onni, hyvä elämä yhdessä by Med Group luokassa kaksivaiheiselta radalta ykkössijalle ja Prix de Lassila&Tikanoja 120 cm aikaratsastusluokassa luokkavoittoon lasketteli nopeaakin nopeampi Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Laura Patrikainen & Lucky Luck.

Nuorten hevosten Racing luokissa Jcc Ridersien Petra Heikkinen otti ensimmäisen sijan sekä 7-vuotiaiden Prix de Anna Scarpati luokassa 130 cm korkeudella hevosella Q And Q DK Z että 6-vuotiaiden Prix de Hööks luokassa 120 cm korkeudella hevosella Hands Up HX. 5-vuotiaiden hevosten Prix de Hevosklinikka Elwet luokkavoittoon ratsasti Ratsastusseura Kivan Milka Kivikoski hevosella Ilene DHH.

2-tasolla ratsastettiin Prix de Hankkija aikaratsastusluokka 100/110 cm korkeudella. Tässä luokassa voitto meni Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Mikko Rönkölle hevosella Alarm.

Kilpailut jatkuvat huomenna klo 8.30. Viimeisenä kilpailupäivänä ratsastetaan viisi luokkaa, joista päivän pääluokkina klo 13 LähiTapiola Grand Prix sarjan -osakilpailu ja klo 15 alkaen nuorten LähiTapiola Future Challenge -osakilpailu.

TULOKSET

Savonlinnan Ratsastajat
OperaGames 7.7.
Esteratsastus

Luokka 8 – GP karsintaluokka 140 cm perusrata ja uusinta
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
25 lähtijää ja 7 sijoittuu

1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara 0-0/38.08, 2) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Elano 0-0/39.86, 3) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – EVLI Ellington 0-0/41.66, 4) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Nepton 0-0/42.24, 5) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Voltano 0-0/53.31, 6) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Birchcape’s Wonderland 3033 0-4/38.33, 7) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Leopoldo 200 0-4/43.19, 8) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B 0-4/43.65, 9) Rosa Mäkelä, Hämeen Ratsastajat ry – Cristal 0-8/42.48, 10) Henna Kaaro, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Ikon 0-11/59.23, 11) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 4/73.98, 12) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cissy 4/75.31, 13) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Elinea VDL 4/79.75, 14) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Carolus 4/79.98, 15) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 4/81.51, 16) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Astro 4/85.52, 17) Emma Tallberg, Ratsastusseura Team Nissala ry – Dobbelt Quidam 8/78.14, 18) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Hyper Panda 8/81.22, 19) Roosa Rajamäki, Hattel Riders ry – Scapa d’Airsain 16/87.05, 20) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Auckland 19/102.36, 21) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Carmanda 19/104.77, 22) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Bleu Lady Hyl., 22) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Mollgards Contina Hyl., 22) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita Hyl., 22) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Euro-Star Blue Kesk.

Luokka 7 – 130 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
31 lähtijää ja 8 sijoittuu

1) Anne Penttinen, Riding Club Ohenharju ry – Rebeca 0-(0)/37.05, 2) Marika Rättö, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Stellaria 0-(0)/37.58, 3) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Claire II 0-(0)/37.68, 4) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Volovent du Veret 0-(0)/41.05, 5) Milka Kivikoski, Ratsastusseura Kiva ry – Fiona J 0-(0)/42.66, 6) Melina Nyberg, Vitträskin Ratsastajat ry – Sparta 0-(0)/43.73, 7) Kia Orhanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Jarco van de Rundsvoort 0-(0)/43.88, 8) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T. 0-(4)/44.93, 9) Helena Wist, Lohjan Ratsastajat ry – Beatrix Fina 0-(0)/47.29, 10) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Spendrup L 0-(0)/51.05, 11) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Balistic Boy P 4/56.89, 12) Rosa Mäkelä, Hämeen Ratsastajat ry – Akvelins 4/57.15, 13) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Catoki’s Del Sol 4/57.46, 14) Mathilda Råberg, Salo Riding Club ry – Alfa 4/58.96, 15) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Prospect 4/59.42, 16) Mira Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Warnaba L Z 4/60.13, 17) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Tay Malaysia 4/60.41, 18) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Pin Rock’s Zulu 4/61.92, 19) Mari Levänen, Hollolan Ratsastajat ry – Tsakalaka Lady 6/72.85, 20) Milla Sundvall, Gumbölen Ratsastajat ry – Gravis 8/56.56, 21) Anne Penttinen, Riding Club Ohenharju ry – Monthago Z 8/82.23, 22) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Quardino L 184 9/67.33, 23) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Carey 10/90.12, 24) Markus Backlund, Hattel Riders ry – Lawinium 12/61.12, 25) Anne Karvonen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Ruegarden 12/61.24, 26) Aki Karhapää, Lempäälän Ratsastusseura ry – Dukat 12/79.91, 27) Jenna-Jasmin Pehkonen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Hallo-Croket van Puyenbroeck 13/68.43, 28) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Arthur von Insel 14/71.79, 29) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Derke 16/81.50, 30) Jemina Sensio, Mikkelin Ratsastusseura ry – Anonymous 3 21/68.11, 31) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Calaisa SN Hyl.

Luokka 6 – 120 cm aikaratsastus
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
46 lähtijää ja 12 sijoittuu

1) Laura Patrikainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Lucky Luck 0/55.87, 2) Felicia Kallio, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Ekselence 0/58.51, 3) Anna Rämö, Stall Anna Riders ry – Alfabet 0/59.15, 4) Nea Tolonen, Ratsastusseura Ork ry – Armani 0/63.47, 4) Jemina Sensio, Mikkelin Ratsastusseura ry – Anonymous 3 0/63.47, 6) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zoncordes 0/64.68, 7) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Billy Windsor 0/65.47, 8) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Csaba 0/65.60, 9) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Energy MH 0/66.08, 10) Antti Jauhiainen, Kuopion Ratsastajat ry – Romonetty Z 0/67.55, 11) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Fantastic 0/68.54, 12) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Laszlo 0/68.64, 13) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Everest 0/70.42, 14) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Mollgards Contina 0/71.51, 15) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena Drum SV 0/72.19, 16) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – C’est Ameno Nuovo 2805 0/72.56, 17) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – CP Centi 0/72.68, 18) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Al Carrera 0/72.83, 19) Jutta Nuuttila, Nastolan Urheiluratsastajat ry – Fiona 0/73.51, 20) Carolina Idänpään-Heikkilä, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Voltaire de la Lande 1/75.40, 21) Liida Lehtonen, Nastolan Urheiluratsastajat ry – Cinta 2/80.01, 22) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Anne B. 4/58.09, 23) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Vilandro K. 4/67.43, 24) Jonna Weisell, Siilin Ratsastajat ry – Coreno 4/69.64, 25) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Gon Charles 4/70.62, 26) Mari Levänen, Hollolan Ratsastajat ry – Big King H 4/70.99, 27) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Chardonnay Nahi 4/74.58, 28) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – Hibiskas 5/76.07, 29) Ida-Lotta Nousiainen, Hattel Riders ry – Cidurmie 6/79.44, 30) Ida Johansson, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Helios du Petit Vivier 6/79.76, 31) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A’Nuit 8/69.73, 32) Teemu Tuovinen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Heironas 8/73.10, 33) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Fashion 8/73.64, 34) Sonja Kaakko, Stall Anna Riders ry – Estera 9/76.47, 35) Emilia Bottas, Hattel Riders ry – Obora’s Jean 14/97.92, 36) Jenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 16/65.74, 37) Anne Karvonen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Café de Paris 16/65.81, 38) Pinja Laine, Ääneseudun Ratsastajat ry – Ottimo Z 17/91.32, 39) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – Cloebayou v/d Castershoeve 23/100.30, 40) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – IST Eowyn Hyl., 40) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – EVLI Ellington Kesk., 40) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna Kesk., 40) Emma Tallberg, Ratsastusseura Team Nissala ry – Arven Kesk., 40) Pinja Laine, Ääneseudun Ratsastajat ry – A-Relius Hyl., 40) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Aloha VD Tichelrij Z Hyl., 40) Saara Kauppi, Rusko Riding Team ry – Alisma DE W. Hyl.

Luokka 5A – Racing Trophy 130 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
13 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Petra Heikkinen, Jcc Riders ry – Q And Q DK Z 0-0/33.69, 2) Julia Engblom, Salo Riding Club ry – Goldykaat 0-0/34.89, 3) Sanna Kröger, Golden Riders ry – My Medeia 0-0/35.02, 4) Noora Forstén, Helsingin Ratsastajat ry – Casalia R 0-0/36.19, 5) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Boss de la Rasse 0-0/39.03, 6) Christina Sundelin, Vitträskin Ratsastajat ry – Viva Love Vegas 0-0/40.69, 7) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Alvira Z 0-0/42.82, 8) Marika Rättö, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Stellaria 0-4/32.82, 9) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Tanja 0-4/37.64, 10) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – E-Type 0-6/55.51, 11) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Lissabon 175 0-12/42.26, 12) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Graf de Nabab 4/58.93, 13) Titta Fransson, Riihimäen Ratsastajat ry – Kolinso 8/61.59

Luokka 5B – Racing Trophy 120 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Petra Heikkinen, Jcc Riders ry – Hands Up HX 0-0/33.72, 2) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Heather Nova 0-0/36.41, 3) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Herbert 0-0/39.47, 4) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Diamant Dark 0-0/41.87, 5) Helena Wist, Lohjan Ratsastajat ry – Samurai Fi 186 0-0/42.23, 6) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Catfight L 0-4/43.37, 7) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Hudson FP 4/60.37, 7) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Maserati van Molenveld 4/62.97, 9) Virpi Mäki-Opas, Lehtimäen Ratsastajat ry – Captain Cagliari 11/85.58

Luokka 5C – Racing Trophy 110 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Poni | Hevonen | Esteratsastus
14 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Milka Kivikoski, Ratsastusseura Kiva ry – Ilene DHH 0-0/41.46, 2) Noora Forstén, Helsingin Ratsastajat ry – F-Chilli 0-0/42.17, 3) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Anjoviz 4/63.54, 3) Pauliina Kostilainen, Siilin Ratsastajat ry – Les Deux Magots 4/64.82, 3) Henna Kaaro, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Imperium 4/62.98, 3) Titta Fransson, Riihimäen Ratsastajat ry – I.Termie R 3 4/65.10, 3) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Mr Polyvood 4/58.88, 3) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Benét 4/66.33, 3) Meeri Sipiläinen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Zarazo 4/68.30, 3) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Utopie Z 4/68.92, 11) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Icone FP 8/62.17, 12) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Manolito v’t Merelsnest 9/75.30, 13) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Ramcello 12/64.68, 14) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Attenzione 15/83.73, (15) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Lotte’s Lucky 4/57.89  Luokka 9 – 100/110 cm aikaratsastusAlue | Poni | Hevonen | Esteratsastus 44 lähtijää ja 11 sijoittuu 1) Mikko Rönkkö, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alarm 0/54.09, 2) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Follow Me 0/56.98, 3) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita 0/57.73, 4) Sini Luukas, Ratsastusseura Kiva ry – Q 0/58.74, 5) Mathilda Råberg, Salo Riding Club ry – Hayzel 0/60.67, 6) Adelina Putta, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Casalls-Ulana 0/61.93, 7) Laura Väänänen, M-Riders Mikkeli ry – Vanessa 0/62.75, 8) Ronja Pitkänen, Riding Club Ohenharju ry – Jaffary 0/63.27, 9) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Doralanda VDM 0/64.76, 10) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Namaste du Gite 0/67.58, 11) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada 0/74.76, 12) Heidi Lindeman, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Master Blue Z 0/78.28, 13) Adelina Putta, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Snowflake 0/81.06, 14) Saara Kauppi, Rusko Riding Team ry – Alisma DE W. 0/83.11, 15) Aki Karhapää, Lempäälän Ratsastusseura ry – Duchess Diamond 0/83.63, 16) Heidi Lindeman, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Shanghai Volo 0/84.00, 17) Emilia Bottas, Hattel Riders ry – Dylan 1/85.85, 18) Emma Rönkkö, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Cipendeils 4/54.16, 19) Jutta Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 4/57.30, 20) Sara Pahkala, Siilin Ratsastajat ry – Eddy G 4/59.64, 21) Kati Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 4/60.09, 22) Tessa Keinänen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Lipton Kite 4/64.26, 23) Paula Salmivuori, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Hawana III 4/64.51, 24) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A’Midi 4/64.74, 25) Veera Piironen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jaloubet van het Beetjen 4/65.54, 26) Iris Vanne, Kyrösjärven Ratsastajat ry – Lacasco 4/66.78, 27) Sini Mansikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – David Cassidy 4/74.87, 28) Sara Ihalainen, Hattel Riders ry – Cadanse Z 7/95.08, 29) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Master 7/95.88, 30) Tiina Porali, Oulun Ratsastajat ry – Gyra 8/70.05, 31) Tiina Kuronen, Kuopion Ratsastajat ry – Qiara KS 3010 8/96.89, 32) Christin Ein, Ratsastusseura Skara ry – Vanilla Twist 9/85.38, 33) Jenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 12/61.06, 34) Minttu Markkanen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Cixi 12/64.92, 35) Henna Järvisalo, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Apris Kalervo 16/66.43, 36) Anne Karvonen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Mylverin Miina 16/77.98, 37) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zodiac Zaporozhets Hyl., 37) Sophia Silvennoinen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Wendetto Hyl., 37) Saima Alitalo, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Bellezza di Notte Hyl., 37) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Helios Narkissos Hyl., 37) Janna Kantanen, Korpilahden Ratsastajat ry – Four Winds For Fun Hyl., 37) Sini Nikunen, Porvoon Ratsastajat ry – Camée Hyl., 37) Suvi Gröhn, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zodiac Zaporozhets Hyl., 37) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Rock Peyton Bolt Hyl.

Katri TiainenOperaGames-luokan voitto Granrothille ja Baccaralle