Sade uhkasi vesittää OperaGamesien ensimmäisen kilpailupäivän – Granrothille pääluokan voitto

Vuohimäen Ratsastuskeskuksessa ratsastetaan jälleen tänä viikonloppuna hevosurheilukesän perinteeksi muodostuneet kansalliset OperaGames-esteratsastuskilpailut. Kilpailuihin Vuohimäkeen on saapunut yli 200 ratsukkoa ja kolmen päivän aikana startteja tullaan näkemään reilut 500.

Tänään perjantaina 6.7. ratsastettiin ensimmäinen kilpailupäivä. Jo torstaina alkaneiden runsaiden sateiden seurauksena päivän aikataulu meni uusiksi ja kilpailut päästiin käynnistämään vasta iltapäivällä.

Päivän pääluokka Prix de RTV 130/140 cm korkeudella ratsastettiin vaihtelevassa kelissä, mutta onneksi loppupäivän ajan rankemmilta sateilta vältyttiin. Luokassa starttasi nelisenkymmentä ratsukkoa. Heistä luokan vei nimiinsä Hattel Ridersien Susanna Granroth hevosella Leopoldo yli kaksi sekuntia nopeammalla ajalla ennen Ratsastusseura Team Nissalan Emma Tallbergia hevosella Dobbelt Quidam ja Siuntion Urheiluratsastajien Janina Kvarnströmia hevosella Hyper Panda.

Ennen tätä olivat ratsukot ottaneet jo mittaa areenalla toisistaan kaikille avoimessa Prix de Heikkinen luokassa 120 cm tasolla. Kaksivaiheisessa luokassa nähtiin 50 lähtöä, joista luokkavoittoon ratsasti Tuomarinkylän Ratsastajien Mikael Forsten hevosella Pin Rock’s Zulu, toiseksi Pohjois-Karjalan Ratsastajien Laura Patrikainen hevosella Lucky Luck ja kolmanneksi Ratsastusseura Ork:n Sonja Mäkelä hevosella E-Type.

Päivän aikana ratsastettiin myös nuorten hevosten luokka Prix de Savon Kuljetus 110 cm, jossa radalle lähti seitsemäntoista 5-6-vuotiasta hevosta ratsastajineen. Heistä tehtävästä ykkössijan arvoisesti suoriutui Sonja Mäkelä Ratsastusseura Ork:sta hevosella Anjoviz.

100/110 cm ja 90 cm korkeudella kilpailtiin 2-tasolla. 100/110 cm Prix de Värilinja luokan voitti Ratsastusseura Kivan Sini Luukas hevosella Q ja 90 cm Prx de Kuljetus Petri Huttunen luokan voitti Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajien Jutta Nuutinen hevosella Jim.

Kilpailut jatkuvat huomenna klo 9. Lauantain aikana nähdään viisi luokkaa, joista päivän pääluokkana XXVI OperaGames presented by Mustan Virran Panimo 140 cm korkeudella. Luokka toimii samalla karsintaluokkana sunnuntain LähiTapiola Grand Prix -osakilpailuun. Luokkaan on ilmoittautunut noin 30 ratsukkoa.

TULOKSET

Savonlinnan Ratsastajat
OperaGames 6.7.
Esteratsastus

Luokka 3 – 130/140 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
41 lähtijää ja 11 sijoittuu

1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Leopoldo 200 0-0/43.25, 2) Emma Tallberg, Ratsastusseura Team Nissala ry – Dobbelt Quidam 0-0/45.38, 3) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Hyper Panda 0-0/45.93, 4) Roosa Rajamäki, Hattel Riders ry – Scapa d’Airsain 0-0/46.46, 5) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Stormreaver FP 0-0/48.51, 6) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Baccara 0-4/40.87, 7) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Carolus 0-4/42.75, 8) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Elano 0-4/44.91, 9) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Bleu Lady 0-4/46.27, 10) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita 0-4/46.34, 11) Mathilda Råberg, Salo Riding Club ry – Alfa 0-18/57.76, 12) Emma Tallberg, Ratsastusseura Team Nissala ry – Arven 0-25/76.91, 13) Marika Rättö, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Stellaria 1/93.64, 14) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Nepton 2/98.37, 15) Mari Levänen, Hollolan Ratsastajat ry – Tsakalaka Lady 2/99.32, 16) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cissy 4/84.87, 17) Anne Penttinen, Riding Club Ohenharju ry – Rebeca 4/86.11, 18) Petra Heikkinen, Jcc Riders ry – Q And Q DK Z 4/87.29, 19) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B 4/88.28, 20) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Birchcape’s Wonderland 3033 4/88.61, 21) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Rapsodija 4/88.79, 22) Helena Wist, Lohjan Ratsastajat ry – Beatrix Fina 4/91.27, 23) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Euro-Star Blue 4/91.34, 24) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Volovent du Veret 4/92.57, 25) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Carla T. 5/95.53, 26) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Auckland 6/98.26, 27) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Carmanda 8/86.84, 28) Henna Kaaro, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Ikon 8/88.35, 29) Aki Karhapää, Lempäälän Ratsastusseura ry – Dukat 8/88.86, 30) Melina Nyberg, Vitträskin Ratsastajat ry – Sparta 8/90.88, 31) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Voltano 8/106.61, 32) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Elinea VDL 16/91.57, 33) Janna Jensen, Jcc Riders ry – Quardino L 184 Hyl., 33) Rosa Mäkelä, Hämeen Ratsastajat ry – Akvelins Hyl., 33) Laura Patrikainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Lucky Luck Kesk., 33) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Mollgards Contina Hyl., 33) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Prospect Hyl., 33) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Astro Kesk., 33) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – EVLI Ellington Hyl., 33) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna Hyl., 33) Rosa Mäkelä, Hämeen Ratsastajat ry – Cristal Hyl.

Luokka 2 – 120 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Hevonen | Esteratsastus
50 lähtijää ja 13 sijoittuu

1) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Pin Rock’s Zulu 0-0/40.09, 2) Laura Patrikainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Lucky Luck 0-0/40.72, 3) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – E-Type 0-0/41.74, 4) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Alvira Z 0-0/43.35, 5) Tuisku Kivikoski-Vainio, Ratsastusseura Kiva ry – Claire II 0-0/43.45, 6) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z 0-0/43.51, 7) Anne Penttinen, Riding Club Ohenharju ry – Monthago Z 0-0/43.62, 8) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Graf de Nabab 0-0/44.58, 9) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Tanja 0-0/44.80, 10) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Tay Malaysia 0-0/47.85, 11) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena Drum SV 0-0/47.93, 12) Anne Karvonen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Ruegarden 0-0/48.40, 13) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Gon Charles 0-0/48.78, 14) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Heather Nova 0-0/49.21, 15) Christina Sundelin, Vitträskin Ratsastajat ry – Viva Love Vegas 0-0/50.93, 16) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Everest 0-0/52.34, 17) Mira Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Warnaba L Z 0-0/54.54, 18) Emilia Bottas, Hattel Riders ry – Obora’s Jean 0-0/58.17, 19) Julia Engblom, Salo Riding Club ry – Goldykaat 0-1/63.28, 20) Jonna Weisell, Siilin Ratsastajat ry – Coreno 0-4/40.86, 21) Sanna Kröger, Golden Riders ry – My Medeia 0-4/46.68, 22) Petra Heikkinen, Jcc Riders ry – Hands Up HX 0-4/47.17, 23) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Laszlo 0-4/47.82, 24) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Herbert 0-4/49.82, 25) Jenna-Jasmin Pehkonen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Hallo-Croket van Puyenbroeck 0-4/59.32, 26) Markus Backlund, Hattel Riders ry – Lawinium 0-8/43.16, 27) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Lissabon 175 0-8/45.46, 28) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Catoki’s Del Sol 0-8/51.00, 29) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Csaba 0-12/44.28, 30) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Euro-Star Blue 0-Kesk., 31) Milla Sundvall, Gumbölen Ratsastajat ry – Gravis 4/48.27, 32) Kia Orhanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Jarco van de Rundsvoort 4/50.41, 33) Milka Kivikoski, Ratsastusseura Kiva ry – Fiona J 4/51.03, 34) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Energy MH 4/55.37, 35) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Vilandro K. 4/55.40, 36) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Lecafu 4/58.22, 37) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Carey 4/58.83, 38) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Spendrup L 4/61.56, 39) Jenna Pääkkönen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Prada 8/47.93, 40) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Calaisa SN 8/49.53, 41) Anne Karvonen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Café de Paris 8/54.93, 42) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Billy Windsor 8/55.03, 43) Sanna Kröger, Golden Riders ry – Arthur von Insel 8/64.58, 44) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Boss de la Rasse 8/79.36, 45) Mari Levänen, Hollolan Ratsastajat ry – Juniper Quick Quality 12/60.16, 46) Nelly Repo, Savonlinnan Ratsastajat ry – Derke 13/83.42, 47) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Aloha VD Tichelrij Z 17/81.28, 48) Pinja Laine, Ääneseudun Ratsastajat ry – A-Relius Hyl., 48) Jenni Vattulainen, Riding Club Motive ry – Rock Peyton Bolt Hyl., 48) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Balistic Boy P Hyl.

Luokka 1 – 110 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Kansallinen | Poni | Hevonen | Esteratsastus
17 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Anjoviz (0)-(0)/41.66-0, 2) Milka Kivikoski, Ratsastusseura Kiva ry – Ilene DHH (0)-(0)/43.18-0, 3) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Chardonnay Nahi (0)-(0)/44.26-0, 4) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Maserati van Molenveld (0)-(0)/44.56-0, 5) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Diamant Dark (0)-(0)/48.48-0, 6) Helena Wist, Lohjan Ratsastajat ry – Samurai Fi 186 (0)-(0)/48.54-0, 7) Antti Linna, Salon Ratsastusseura ry – Catfight L (0)-(0)/49.58-0, 8) Saima Alitalo, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Bellezza di Notte (4)-(0)/44.17-4, 9) Juho Norilo, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Hudson FP (0)-(4)/44.99-4, 10) Virpi Mäki-Opas, Lehtimäen Ratsastajat ry – Captain Cagliari (0)-(4)/45.48-4, 11) Titta Fransson, Riihimäen Ratsastajat ry – I.Termie R 3 (0)-(4)/47.98-4, 12) Henna Kaaro, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Imperium (4)-(0)/48.50-4, 13) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – Mr Polyvood (0)-(4)/48.74-4, 14) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Manolito v’t Merelsnest (4)-(0)/53.31-4, 15) Meeri Sipiläinen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Zarazo (5)-(0)/52.51-5, 16) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Utopie Z (4)-(5)/56.48-9, 17) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Wiggo d’Uppe Hyl.

Luokka 4 – 100/110 cm ratsastus kahdessa vaiheessa
Alue | Poni | Hevonen | Esteratsastus
63 lähtijää ja 16 sijoittuu

1) Sini Luukas, Ratsastusseura Kiva ry – Q (0)-(0)/35.37-0, 2) Anna Rämö, Stall Anna Riders ry – Alfabet (0)-(0)/35.53-0, 3) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Anne B. (0)-(0)/35.80-0, 4) Emma Rönkkö, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Cipendeils (0)-(0)/36.85-0, 5) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A’Midi (0)-(0)/37.18-0, 6) Titta Tienpolvi, Kuopion Ratsastajat ry – A’Nuit (0)-(0)/38.62-0, 7) Jonna Hietala, Kokkolan Ratsastajat ry – Follow Me (0)-(0)/39.62-0, 8) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Master Blue Z (0)-(0)/39.78-0, 9) Carolina Idänpään-Heikkilä, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Voltaire de la Lande (0)-(0)/39.93-0, 10) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada (0)-(0)/40.03-0, 11) Madis Morna, Ratsastusseura Aino ry – IST Eowyn (0)-(0)/40.44-0, 12) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – CP Centi (0)-(0)/40.59-0, 13) Iida Tapanainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Welaskes (0)-(0)/40.68-0, 14) Nea Tolonen, Ratsastusseura Ork ry – Armani (0)-(0)/41.88-0, 15) Eveliina Laitinen, Kuopion Ratsastajat ry – Fabiano van de Vosberg (0)-(0)/43.21-0, 16) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Fantastic (0)-(0)/43.33-0, 17) Ida-Lotta Nousiainen, Hattel Riders ry – Cidurmie (0)-(0)/44.57-0, 18) Jutta Nuuttila, Nastolan Urheiluratsastajat ry – Fiona (0)-(0)/45.90-0, 19) Elena Hämäläinen, Hattel Riders ry – Doralanda VDM (0)-(0)/47.06-0, 20) Mari Levänen, Hollolan Ratsastajat ry – Big King H (0)-(0)/47.74-0, 21) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Fashion (0)-(0)/47.86-0, 22) Adelina Putta, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Casalls-Ulana (0)-(0)/48.38-0, 23) Pauliina Kostilainen, Siilin Ratsastajat ry – Les Deux Magots (0)-(0)/48.67-0, 24) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Shanghai Volo (0)-(0)/49.60-0, 25) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Al Carrera (0)-(0)/50.37-0, 26) Emilia Bottas, Hattel Riders ry – Dylan (0)-(0)/55.36-0, 27) Viivi Immonen, Sulkavan Ratsastajat ry – Coco (4)-(0)/40.13-4, 28) Anni Kangasperko, Mikkelin Ratsastusseura ry – Sindy (4)-(0)/41.30-4, 29) Antti Jauhiainen, Kuopion Ratsastajat ry – Romonetty Z (4)-(0)/41.94-4, 30) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Lotte’s Lucky (0)-(4)/42.19-4, 31) Anu Häkkinen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Ravel II (4)-(0)/42.41-4, 32) Hanna Luhas, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Cappuchino (4)-(0)/42.53-4, 33) Roosa Penttilä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Uma Turman H (4)-(0)/42.89-4, 34) Taika Vapalahti, Lahden Ratsastajat ry – Difonius SDH (0)-(4)/43.03-4, 35) Tiina Porali, Oulun Ratsastajat ry – Gyra (0)-(4)/43.84-4, 36) Eveliina Liukkonen, Ratsuryhmä ry – Hibiskas (4)-(0)/44.03-4, 37) Titta Fransson, Riihimäen Ratsastajat ry – Kolinso (0)-(4)/44.56-4, 38) Ida Johansson, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Helios du Petit Vivier (4)-(0)/45.49-4, 39) Pinja Laine, Ääneseudun Ratsastajat ry – Ottimo Z (4)-(0)/47.70-4, 40) Laura Konttinen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Devil’s Mistake (4)-(0)/48.33-4, 41) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Ramcello (0)-(4)/49.12-4, 42) Elina Ihatsu, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – C’est Ameno Nuovo 2805 (4)-(0)/50.22-4, 43) Eveliina Riikonen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zoncordes (6)-(0)/41.20-6, 44) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Namaste du Gite (0)-(7)/64.49-7, 45) Saara Kauppi, Rusko Riding Team ry – Alisma DE W. (0)-(7)/67.71-7, 46) Kiia Koskinen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Lamborgino (8)-(0)/44.05-8, 47) Johanna Mäkelä, Puijon Laukka ry – Cloebayou v/d Castershoeve (8)-(0)/44.46-8, 48) Laura Väänänen, M-Riders Mikkeli ry – Vanessa (9)-(0)/42.39-9, 49) Tiina Kuronen, Kuopion Ratsastajat ry – Qiara KS 3010 (0)-(10)/61.21-10, 50) Veera Piironen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jaloubet van het Beetjen (12)-(0)/40.52-12, 51) Miila Mättölä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Attenzione (12)-(0)/45.66-12, 52) Minttu Markkanen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Cixi (0)-(15)/67.32-15, 53) Henna Järvisalo, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Apris Kalervo (12)-(4)/46.14-16, 54) Sonja Kaakko, Stall Anna Riders ry – Estera (13)-(12)/46.95-25, 55) Anni Leinonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Larkhill’s Roma Hyl., 55) Aada Ronkainen, Siilin Ratsastajat ry – Kilroan Presley Hyl., 55) Christin Ein, Ratsastusseura Skara ry – Vanilla Twist Hyl., 55) Suvi Gröhn, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zodiac Zaporozhets Hyl., 55) Mira Mononen, Saimaan Hevosurheilijat ry – Friisin Titanik Kesk., 55) Tuike Holopainen, Kuopion Ratsastajat ry – Karcema Hyl., 55) Emma Vainikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – West Wind II Hyl., 55) Vesa Helenius, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Master Hyl., 55) Sara Ihalainen, Hattel Riders ry – Cadanse Z Hyl.

Luokka 15 – 90 cm aikaratsastus
Alue | Poni | Hevonen | Esteratsastus
41 lähtijää ja 11 sijoittuu

1) Jutta Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0/52.16, 2) Kati Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Jim 0/52.52, 3) Mikko Rönkkö, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alarm 0/52.95, 4) Roosa Olkkonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Joop 18 0/60.39, 5) Roosa Penttilä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Uma Turman H 0/64.97, 6) Viivi Immonen, Sulkavan Ratsastajat ry – Coco 0/65.14, 7) Karoliina Kupiainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Darcness 0/65.75, 8) Outi Väyrynen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Helios Narkissos 0/65.94, 9) Kiia Koskinen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Lamborgino 0/70.85, 10) Noora Forstén, Helsingin Ratsastajat ry – F-Chilli 0/78.30, 11) Janna Kantanen, Korpilahden Ratsastajat ry – Four Winds For Fun 0/79.44, 12) Anni Leinonen, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Larkhill’s Roma 0/81.30, 13) Hanna Luhas, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Cappuchino 4/61.58, 14) Tuike Holopainen, Kuopion Ratsastajat ry – P.A. Timka 4/65.65, 15) Annika Kiikala, Kt-Tallin Ratsastajat ry – Chalifas 4/72.41, 16) Adelina Putta, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Snowflake 4/75.25, 17) Eveliina Laitinen, Kuopion Ratsastajat ry – Fabiano van de Vosberg 4/76.43, 18) Taru Tujula, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Akrobats 4/76.92, 19) Tuike Holopainen, Kuopion Ratsastajat ry – Karcema 4/77.33, 20) Mari Karvinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Ramcello 4/80.29, 21) Mikael Forsten, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Icone FP 6/86.29, 22) Iida Tapanainen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Welaskes 6/87.59, 23) Tiina Porali, Oulun Ratsastajat ry – Nicita von Rocherath 6/89.25, 24) Aki Karhapää, Lempäälän Ratsastusseura ry – Duchess Diamond 7/92.14, 25) Henna Järvisalo, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Apris Kalervo 8/65.44, 26) Laura Konttinen, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Devil’s Mistake 8/71.50, 27) Iris Vanne, Kyrösjärven Ratsastajat ry – Lacasco 8/74.01, 28) Christin Ein, Ratsastusseura Skara ry – Vanilla Twist 8/78.17, 29) Piritta Honkanen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Deetron 8/96.05, 30) Maiju Kupiainen, Riding Club Motive ry – Ronda de Rocket 11/90.70, 31) Aada Ronkainen, Siilin Ratsastajat ry – Kilroan Presley 11/93.87, 32) Viivi Rita, Riding Club Motive ry – Kaspar 11/107.24, 33) Sophia Silvennoinen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Wendetto 12/68.73, 34) Isla Wilén, Keski-Karjalan Urheiluratsasta – Vihmaus 12/79.67, 35) Anne Karvonen, Itä-Savon Urheiluratsastajat r – Mylverin Miina 16/67.30, 36) Jenni Nuutinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Dolce Diazada 17/117.90, 37) Mira Mononen, Saimaan Hevosurheilijat ry – Friisin Titanik 24/95.41, 38) Jenna Kosunen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – A.S. Reina 94 W Hyl., 38) Inka Husu, Ratsu-Karjala ry – Einolan Myräkkä Hyl., 38) Emma Vainikka, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – West Wind II Hyl., 38) Suvi Gröhn, Kiuruveden Ratsastajat ry – Zodiac Zaporozhets Hyl.

 

Katri TiainenSade uhkasi vesittää OperaGamesien ensimmäisen kilpailupäivän – Granrothille pääluokan voitto